Jak wygląda praca w księgowości?

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi
Poświadczenie umowy najmu mieszkania
11 kwietnia, 2017
Wynajem ekranów LED wynajem telebimów obsługa techniczna imprez
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
13 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Czy warto zostać księgową?

Księgowość sporej liczbie osób łączy się z mozolnym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i pochyloną nad dziwnym liczydłem oraz trudnymi obliczeniami i niezbyt dobrym wynagrodzeniem Oczywiście niniejszy charakterystyczny obrazek pasuje bardziej do kadru z filmu, niżeli do sytuacji prawdziwej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa posiada dostęp do specjalnych programów informatycznych, własnoręcznie w zasadzie nie sporządza żadnych formularzy oraz bynajmniej nie zarabia przeciętnie (najbardziej jako główna księgowa w dużej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym obszarem w każdej placówce, nawet wówczas, gdy jest przygotowywana zdalnie oraz w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyznaczonym biurze. Do jej fundamentalnych zadań trzeba zaliczyć: opracowywanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, przechowywanie faktur, kontrolowanie danych, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, zliczanie należności głównie dla różnorodnych instytucji, m in. ZUS.

Każda księgowa ma możliwość równocześnie z pozyskiwaniem zdolności ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. Na pewno najciekawszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która obserwuje ruch zasobów pieniężnych w firmie. Oprócz tego zajmuje się sprawami urzędowymi, kieruje pomocnikami i ma zawsze na oku postęp swego resortu.

Każda księgowa ma szansę również utworzyć swoją działalność gospodarczą, czyli rozwijać swoje biuro rachunkowe i we własnym zakresie obsługiwać Kontrahentów. Tutaj jednakże potrzebna jest aprobata Ministra Finansów – należy poświadczyć wiedzę i umiejętności w zawodzie i zdać egzamin (od razu po ukończeniu odpowiednich studiów). Żeby dostać zatrudnienie jako księgowa, nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Przygotowywanie księgowości wcale nie jest takie oczywiste. Należy zdecydowanie rozumieć konkretne przepisy, jednocześnie z takimi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie posiadać więc wszechstronną wiedzę, ponieważ jest odpowiedzialna za finanse firmy. W owym przypadku nieuniknione jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalizacje na wybranych uczelniach mogą się odrobinę od siebie różnić). Wcale nie chodzi tu o pokazanie stopnia magistra, ale o konieczną wiedzę. Zaś takiej wcale nie możemy nabyć na innych kierunkach. W dalszej kolejności księgowa powinna zyskać certyfikat księgowego, jeśli chce, m. in. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają możliwość zabiegać osoby mające długie praktyki w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, powinna mieć także umiejętności „przyrodzone”, m. in. dokładność oraz solidność w wypełnianiu wszystkich zadań. Malutki mankament w rachunkach czasem może mieć zgubne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa (w jakich spotykamy się z olbrzymim obiegiem środków finansowych), ale również mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa powinna zaproponować każdemu Kontrahentowi doradztwo z obszaru wykonywania księgi wpływów oraz rozchodów (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, opracowywania deklaracji podatkowych, jak i układania zestawień, np. dla GUS. Dobrze jest wspomnieć, że zadaniem osoby zatrudnionej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy i ćwiczenie predyspozycji. Mówiąc inaczej, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest dopiero bazą do wykonywania rzeczonego fachu, zaś praktyczne umiejętności tym, czym mamy szansę zyskać sporą liczbę Klientów.

Ostatnimi czasy wyjątkowo popularna stała się „rachunkowość online” bądź oferta „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Konsumenci wcale nie muszą wyruszać z domu albo instytucji, ażeby ich rzeczy zostały dogodnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w umówionym miejscu oraz pobiera wszelakie papiery do wyliczeń. Może również zostać w firmie, której pomaga oraz tam bezzwłocznie zająć się daną sprawą.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest świetnym wyjściem dla księgowych, które od paru lat funkcjonują w tej specjalizacji oraz stąd nie planują już zatrudniać się u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa księgowego łączy się jednak z paroma wymogami, m.in. wysokimi wydatkami finansowymi. Koszt otwarcia odrębnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony zwłaszcza od lokalizacji, w której miałoby się ono znajdować. W śródmieściu wynajęcie lokum będzie o wiele droższe aniżeli na pograniczach. Warto wiedzieć, że większość dokumentów można bezproblemowo załatwić przez Internet. Zatem mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest faktycznie świetnym wyjściem, w szczególności, jeśli świeżo rozpoczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby utworzenia firmy księgowej obowiązkowe są: zarejestrowanie odrębnej firmy, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego oraz obligatoryjne ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie wolno rzucać Odbiorcom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, które zaobserwujemy w taryfikatorach pozostałych firm. Cennik jest zdeterminowany wieloma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, położeniem biura oraz profilem usług. Wykonywanie pełnej rachunkowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Naturalnie wykonuje się podział na liczbę formularzy.

Jeżeli planujesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w odsyłacz w tym miejscu – Biuro rachunkowe Toruń

Komentarze są wyłączone.