Poświadczenie umowy najmu mieszkania

zawodowy dj dj łódź dj na uroczystości i zabawy
Organizowanie imprezy – dobry DJ nie jest zły
11 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Jak wygląda praca w księgowości?
12 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź czym jest najem okazjonalny

Wynajmowanie mieszkania czasem może wiązać się z przeróżnymi, a czasami nawet niezwykle czasochłonnymi komplikacjami. Na stronach poświęconych mieszkaniom do wynajęcia aż roi się od nowinek w kwestii fałszywych mieszkańców i nierzetelnych wynajmujących. Porozcinane meble i akcesoria meblowe, zerwane podłogi, zalane wszystkie pomieszczenia, brak realnej możliwości usunięcia domowników wskutek ciąży lokatorki – to tylko niektóre przykłady. Przez cały ten czas użytkownicy czuli się naprawdę bezkarni, bo w przewadze przypadków zawierali umowy na czas nieokreślony. Jeśli właściciel z jakiegoś powodu planował uwolnić się od lokatorów, na starcie musiał przekazać im wypowiedzenie z konkretnym wyprzedzeniem, natomiast później mógł wnioskować o eksmisję. Owa sprawa mogła ciągnąć się jednakże przez kilka lat, m in. na skutek czasu jesienno-zimowego, w czasie którego absolutnie nie wolno usuwać mieszkańców lokali czy z powodu wyczekiwania na lokum socjalne od miasta. Z odwrotnej strony to posiadacze mieszkań własnościowych częstokroć nie parafowali umów, obarczali poważnymi opłatami za remonty najemców czy nie przekazywali z powrotem kaucji. Kaucja jest zawsze zwrotna i właściciel ma z niej pobierać pieniądze wyłącznie w przypadku istotnych spustoszeń w mieszkaniu absolutnie nie związanych z należytym użytkowaniem albo w takich okolicznościach, kiedy najemca nie wyrówna wszystkich należności powiązanych z eksploatowaniem mieszkania, m in. nie zapłaci za prąd.

Skala problemu spowodowała zarządzenie tzw. najmu okazjonalnego, jaki ma zapewniać skuteczniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela mieszkania, jak również dla domownika. Jest ona aktualna tylko w przypadku poświadczenia jej u notariusza. W innym przypadku jest po prostu nieważna oraz stąd nie będzie możliwości na niej bazować. Wynajem okolicznościowy to forma wynajmowania mieszkań skierowana do osób prywatnych, jakie do tej pory istniały w szarej strefie, więc wynajmowały mieszkania bez „zbędnych” umów i zarazem w ogóle nie prowadzą w owym profilu działalności gospodarczej. Koniecznie muszą to być również osoby, jakie wynajmują lokum na czas nie dłuższy niżeli 10 lat.

Co jest potrzebne do najmu okazjonalnego?

Po pierwsze oświadczenie użytkownika, w jakim wskazuje mieszkanie, do jakiego ma się wyprowadzić w przypadku cofnięcia umowy lub eksmisji. Krótko mówiąc nie chodzi w tym miejscu o fanaberie właściciela, a mianowicie kwestie, kiedy bez uprzedzenia przemyka on do mieszkania oraz mówi, iż na drugi dzień wszyscy domownicy powinni się wyprowadzić. Przede wszystkim pierwsze – nie jest to zgodne z prawem, a po drugie – wynajmującego również obligują konkretne przepisy. Posiadacz mieszkania własnościowego musi mieć istotny argument, by potwierdzić, że warunki umowy zostały zachwiane.

Nieodzowna jest również akceptacja właściciela domu, do jakiego najemca ma przetransportować swoje rzeczy w trakcie niepokojącej sytuacji (zwykle podczas eksmisji). Część lokatorów ma dom rodzinny lub mieszkanie, jakie sami komuś dzierżawią. Mogą w umowie wpisać poza tym adres zameldowania. Wszelkie umowy, które nie mają tychże oświadczeń, nie będą aprobowane poprzez notariuszy – nie spełniają bowiem nadrzędnych wymagań.

Jakie są należności związane z zatwierdzeniem umowy najmu u rejenta? W przypadku notariuszy z Torunia jest to średnio 1/10 zasadniczego wynagrodzenia za zatrudnienie. Wcale nie jest to zatem stawka rujnująca, zaś biura notarialne przeważnie proponują swoje usługi w konkurencyjnych cenach. Odpłatność zawsze dotyczy właściciela, a mianowicie osoby która jest gospodarzem lokalu. W przypadku kiedy wynajmujący próbuje obciążyć nas rzeczoną sumą (oraz przykładowo kaucją w wysokości 30-krotności miesięcznego czynszu najmu…), wtedy lepiej wycofać się z wynajmu. W interesie właściciela jest ubezpieczenie się przed trudnymi sytuacjami z lokatorem, jednak w przypadku kiedy ktoś na wstępie ma takie żądania, wtedy lepiej zaniechać podpisania umowy aniżeli wkrótce nie wziąć „zwrotnej kaucji”. A co nie mniej znaczące – jednomyślnie z prawem kaucja mówiąc w skrócie nie powinna być wyższa niżeli 6-krotność czynszu najmu. W przypadku kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wynajmującego prywatne mieszkanie, natomiast planujemy dopasowane mieszkanie wynająć, bezwzględnie musimy przygotować (oraz wydrukować) fotografie charakteryzujące stan domu przed przeprowadzeniem się. Wszystkie konflikty w owej sprawie będzie można łatwo rozwiązać analizując wygląd lokalu mieszkalnego z fotografii z bieżącym, w jakim znajduje się po przeprowadzce.

„Mieszkaniec posiada prawo w umowie dopominać się stałych miesięcznych sum” (bez opcji ich zwiększenia, jeżeli najemca nie zgodzi się na to) – owe zdanie usłyszymy od dowolnego notariusza z Torunia. Posiadacz mieszkania własnościowego egzekwuje od lokatora czynsz najmu, czynsz administracyjny (jest w całości przesyłany do spółdzielni) i podejmuje od niego ewentualnie opłatę za, np. podłączenie do Internetu, jeśli umowa była podpisana przez prywatnego właściciela lokalu mieszkalnego).

Posiadacz mieszkania własnościowego musi obowiązkowo wskazaną sytuację zgłosić do urzędu skarbowego oraz zapłacić podatek za wpływ, jaki wynika z wynajmowanego lokalu. Obecnie kwota taka liczy 8,5%, zatem bynajmniej nie jest szczególnie wysoka. Wynajmujący domu ma dwa tygodnie od rozpoczęcia najmu na przekazanie do urzędu właściwego zawiadomienia. Jeżeli zaciekawił Cię niniejszy tekst, to kliknij w ten link – www.notariusze-torun.eu

Komentarze są wyłączone.