W jaki sposób założyć działalność gospodarczą oraz czy warto zatrudnić księgowego

nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Maszyny rozlewnicze i ich typy w przemyśle
7 grudnia, 2022
Po czym poznać dobrą księgową?
Dobra księgowa w biurze rachunkowym
9 grudnia, 2022
Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to wymagające  wyzwanie, dlatego że już na starcie potrzeba wiedzy, w jaki sposób firma będzie funkcjonowała. Z uwagi na to wielu nowych przedsiębiorców zgłasza się w tym celu po wsparcie profesjonalnej księgowej. Warto postawić ten krok, dlatego że w księgowości znajdują się fachowcy, jacy swobodnie poruszają się po aktualnych przepisach oraz niezbędnych formalnościach. Z uwagi na to nawiązanie współpracy, szczególnie długotrwałej może zapewnić firmie sporo zalet.

Najważniejszymi pytaniami, jakie musi sobie zadać osoba zamierzająca założyć działalność są pytania o charakter oraz sposób działania. Ten kto prowadzi przedsiębiorstwo powinien wiedzieć, jakie ma zamiar świadczyć usługi lub jakie sprzedawać produkty. Trzeba określić liczbę współwłaścicieli, pracowników i tym samym uzależnioną od tego formę prawną firmy. Już na starcie warto ustalić metodę regulowania składek i podatków, a także sprawdzić, czy planowany obszar funkcjonowania działalności wymaga przystąpienia do VAT-u. Podczas zakładania działalności księgowa z pewnością odpowie na wszelkie nasuwające się pytania, a także pomoże złożyć wniosek do CEIDG konieczny do tego, aby założyć firmę.

Jak się przygotować przed rozpoczęciem działalności

Podstawowym obszarem, jaki powinno się mieć przygotowany to charakter działalności. Zakładając firmę przedsiębiorca musi mieć dobry pomysł na swoją firmę. Wiele osób w tym pierwszym kroku przygotowuje biznesplan i w oparciu o niego zakłada, czym ma zająć się firma, jakie usługi bądź towary będzie dostarczać oraz kim będzie klient, jaką metodą będzie się rozliczała księgowo, jaki będzie miała status prawny itp. Dodatkowo warto już na starcie posiadać elektroniczny podpis kwalifikowany. Prawdopodobnie każda kolejna księgowa poleci przedsiębiorcy uzyskanie podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego. To ze względu na to, że używanie tego podpisu lub profilu umożliwia podpisywanie ważnych dokumentów, wniosków urzędowych lub również kontraktów drogą elektroniczną, dzięki czemu oszczędza czas, dlatego że ogranicza zobowiązanie docierania do urzędów w pilnych sprawach. Podpisany tym sposobem dokument można wysłać również elektronicznie i posiada to tę samą wartość, co dokument podpisany odręcznie.

Wybór formy wniosku do CEIDG i jego odpowiednie wypełnienie

Żeby zgodnie z wymogami rozpocząć działalność przedsiębiorca musi zapisać ją do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) składając przeznaczony do tego wniosek. CEIDG to publiczny zapis przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce. Wniosek do CEIDG składa się na wydruku papierowym z osobistym ręcznym podpisem z koniecznością dostarczenia go do odpowiedniego urzędu albo drogą elektroniczną, gdzie trzeba podpisać wniosek podpisem kwalifikowanym albo zaufanym profilem, a po tym wysłać do urzędu.

http://www.biuro-rachunkowe-torun.eu/

Wybrana księgowa z pewnością pomoże wypisać kolejne części wniosku. Każde z nich musi zostać wypełnione zgodnie z prawdą, z tego względu, że za używanie fałszywych informacji grozi karna odpowiedzialność, co przedsiębiorca też dowie się w biurze rachunkowym. Jeżeli okaże się, że poszczególne informacje ulegną zmianie albo z jakiegokolwiek względu będą inne, bez oporu można je zaktualizować. Używanie usług księgowej już od pierwszego dnia zapewnia, że wniosek do CEIDG będzie dobrze wypełniony. Jeżeli będzie to początek owocnej współpracy z księgową, w formularzu do CEIDG jest pole do zapisania nazwy i numeru NIP biura rachunkowego, jakie będzie wspierało firmę księgowo.

Wpis do CEIDG jest darmowy z tego względu nowi właściciele firm powinni uważać na fałszywe wiadomości o potrzebie zapłaty. Wiele biur rachunkowych rozlicza pomoc w wypełnieniu wniosku do CEIDG, jako zwykłą usługę, a jeśli tak jest, z reguły jest to drobna opłata za pracę i wiedzę księgowej.

Czy osoba zakładająca działalność musi przystąpić do VAT

Wejście do VAT nie jest obowiązkowe dla każdego, ale są takie obszary działalności gospodarczej, które są zmuszone do wejścia do VAT-u. Na przykład podatek od towarów i usług zobowiązuje osoby prawne i fizyczne, organizacje nie mające prawnej osobowości, ale prowadzące samodzielnie działalność , np. producenci, usługodawcy lub rolnicy. Obejmuje działalność osób prowadzących zawody doradcze, prawnicze, czy działalności ściągających długi. Pełna lista dostępna jest dla wszystkich. Rejestracja do VAT-u także nie jest trudne. Należy wypełnić wniosek VAT-R, jaki należy wypełnić przed rozpoczęciem sprzedaży usług i towarów. Tak samo w tej kwestii księgowa z wybranego biura rachunkowego może zagwarantować wsparcie.

Czy warto zatrudnić księgową

By prawidłowo prowadzić przedsiębiorstwo nie wystarczy prawidłowo wypełniać wnioski. Księgowa dba o wszelkie szczegóły rozliczania, by klient miał jak najwięcej korzyści oraz nie musiał przejmować się rozliczaniem bez odpowiedniej wiedzy. Powierzenie dokumentów księgowej przekłada się na szereg skrupulatnej pracy oraz dokonywaniu rozliczeń na czas. Biuro rachunkowe pamięta konieczne przepisy, a dzięki mądremu wykorzystaniu umiejętności i wiedzy, umożliwia przedsiębiorcy korzystanie z przysługujących mu ulg i odliczeń. Kontakt z księgową też jest łatwy oraz opiera się na życzliwej relacji. Regularny przepływ wiedzy tylko podkreśla, jak ważna jest współpraca między przedsiębiorcą a biurem rachunkowym. Należy dodać, że księgowa,  z którą właściciel rozpocznie działalność, będzie znać tę firmę od podstaw a w ten sposób będzie oferować wsparcie w wielu sferach działania.

Komentarze są wyłączone.