Księgowość kadry i płace – praca w zawodzie

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki gotówkowe
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat rozwodowy
2 września, 2020

Księgowość wielu osobom łączy się z pracochłonnym zapisywaniem dużych ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz trudnymi rozliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Naturalnie taki obraz pasuje trochę do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji prawdziwej. W praktyce księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, własnoręcznie w ogóle nie przygotowuje dodatkowych dokumentów i bynajmniej nie zarabia malutko (najbardziej jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Księgowość jest najważniejszym obszarem w każdej instytucji, choćby w takiej sytuacji, gdy jest przygotowywana na odległość i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wyznaczonym pokoju. Do jej podstawowych powinności trzeba zaliczyć: opracowywanie rozliczeń okresowych, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, analizowanie badań statystycznych, zapisywanie danych do systemu księgowego, sumowanie zobowiązań głównie dla przeróżnych instytucji, np. urzędu skarbowego.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość wraz z nabywaniem doświadczenia wnioskować o wyższe stanowisko w firmie. Niewątpliwie najatrakcyjniejszą posadą jest praca głównej księgowej, która troszczy się o przepływ zasobów pieniężnych w firmie. Ponadto zajmuje się kwestiami urzędowymi, zarządza asystentami i dba o postęp własnego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość ponadto założyć swoją działalność gospodarczą, a mianowicie rozwijać osobiste biuro rachunkowe i samodzielnie obsługiwać Interesantów. Tu jednakże pożądana jest aprobata Ministra Finansów – należy poświadczyć doświadczenie w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (w krótkim czasie po ukończeniu konkretnych studiów). Aby zdobyć zatrudnienie jako księgowa, absolutnie nie trzeba robić żadnej licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Sporządzanie księgowości bynajmniej nie jest takie oczywiste. Powinniśmy bezwarunkowo rozumieć wszystkie akty, łącznie z tymi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi koniecznie mieć w takiej sytuacji wszechstronną wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za pieniądze przedsiębiorstwa. W przedstawionym przypadku nieuniknione jest skończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalizacje na niektórych uczelniach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). Nie chodzi tu o przedstawienie stopnia magistra, tylko o stosowną wiedzę. Zaś takiej w ogóle nie można otrzymać na innych specjalnościach. Później księgowa jest zobowiązana zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy chce, przykładowo kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą wnioskować osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności uzyskanych dzięki praktyce, jest zobowiązana mieć jeszcze kompetencje „wrodzone”, przykładowo systematyczność i pracowitość w wykonywaniu jakichkolwiek zadań. Jeden defekt w księgach czasami może mieć dramatyczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore przedsiębiorstwa (w jakich mamy do czynienia z dużym przepływem środków finansowych), ale też mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Kontrahentowi usługi z obszaru opracowywania księgi przychodów i wydatków (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, sporządzania deklaracji podatkowych, jak również tworzenia sprawozdań, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto wspomnieć, iż zadaniem osoby funkcjonującej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i udoskonalanie predyspozycji. Inaczej mówiąc, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest tylko koniecznym warunkiem do wykonywania rzeczonego fachu, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym mamy możliwość zjednać ogromną liczbę Odbiorców.

Ostatnio niesamowicie popularna stała się „księgowość online” bądź oferta „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. Dzięki temu Kontrahenci wcale nie muszą opuszczać domu lub placówki, aby ich kwestie zostały dogodnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się we wcześniej obranym miejscu i pobiera wszelkie rachunki na potrzeby rozliczeń. Czasem może też pozostać w firmie, której pomaga i tam błyskawicznie uporządkować dokumenty.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Niezależna firma jest doskonałym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od paru lat realizują się w tej dziedzinie i nie pragną już podejmować zatrudnienia u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa rachunkowego wiąże się jednak z paroma postulatami, m.in. sporymi wydatkami budżetowymi. Koszt utworzenia swego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy najbardziej od miejsca, w jakim miałoby być ono położone. W centrum miasta wynajęcie lokalu biurowego będzie dużo kosztowniejsze aniżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, iż przeważającą część dokumentów można bezproblemowo załatwić drogą elektroniczną. Stąd mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest naprawdę optymalnym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z samodzielną pracą. Na potrzeby założenia firmy księgowej wskazane są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie wolno wyznaczać Odbiorcom przypadkowym odpłatności, przykładowo takich, które znajdziemy w taryfikatorach konkurencyjnych przedsiębiorstw. Taryfikator jest zdeterminowany wieloma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, położeniem przedsiębiorstwa i poziomem obsługi. Sporządzanie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Naturalnie dokonuje się podziału na ilość papierów.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w odsyłacz tutaj

Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.