Nieruchomości Toruń – Kupujemy dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe – jak otworzyć
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zakup domu dla większości jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami wertujemy strony biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale znaleźć tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie nadwyręży naszego budżetu? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający 60 m² będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę miejsc garażowych. W obecnych czasach jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Stare kontra nowe

Zarówno zakup nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają własny charakter i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące sumy i w takim wypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do zweryfikowania. Koniecznie należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeczytanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi formami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to warto upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W wypadku używanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Mieszkania na wynajem Toruń

Komentarze są wyłączone.