Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Kupujemy dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Certyfikat angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie pięknym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim zabierzemy się do działania, warto jest mieć ułożony plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie ma powstać ogród. Trzeba zebrać wszelkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych prac nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość swobodnego poruszania się. Warto zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Warto pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by uzyskać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się portale internetowe, dobre książki lub wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zaplanowanego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, by przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To właśnie projektant pomoże właściwie dostosować je do wizji klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie wielkości osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.