Natryskowe ocieplanie pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest używane, nie tylko ze względu na świetne właściwości izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród materiałów wykorzystywanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową mocną stroną, według której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu dobrze przylega oraz formuje się w załamaniach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba skracać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją oraz cechami, dlatego pasują do ocieplania innych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest w głównej mierze do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wnętrz. Doskonale sprawdzi się także w ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się również zaaplikować na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  W ten sposób zdobywamy przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby wykonać to odpowiednio konieczne są odpowiednie warunki, np. optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR uzasadnia odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest mocno elastyczna. Pianka PUR po stężeniu okazuje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wodą. Ponadto otwartokomórkowa pianka PUR ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co wcale nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego często stosuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu robi się sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na wpływ promieni UV, więc konieczna będzie dodatkowa osłona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz dostosowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw termoizolacyjnych to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, z uwagi na co trzyma się na wielu materiałach, a z upływem czasu nie traci przyczepności oraz swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie zniekształca. Szczególnie istotne jest także to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy uznać słabą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tym przypadku da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Dlatego też do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Izolacje natryskowe

 

Komentarze są wyłączone.