Układanie kamienia na podjeździe

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zepsuła się zbyt szybko. Żeby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale też najlepszych tworzyw do wyłożenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, z uwagi na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych i niekosztownych tworzyw, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie kształtu bardzo usprawnia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast pełna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, kiedy zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do swoich możliwości finansowych biorąc pod uwagę znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, wahania temperatury i silny nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje minusy. Główną niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi czy nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, przez co gubi swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami i wyrastają, niekorzystnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może odbierać sporo czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być ułożony we właściwy sposób, co zwykle naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo lat. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że główną rolę utrzymuje tutaj ułożenie, żeby podjazd stał się wytrzymały i żeby pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Powinno się unikać zostawiania obszernych przestrzeni między nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szpary zasypać mieszanką piasku i cementu. Źle rozłożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Dodatkowo naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu stempli oraz form. W ten sposób możemy uzyskać ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które bez trudu można dopasować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Podobnie kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Natomiast jeżeli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Układanie kostki brukowej Toruń

Komentarze są wyłączone.