Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja instalacja Toruń
1 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Bazową zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspomaga zmniejszanie kosztów grzewczych. Tym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wynosi w zakresie 88-120mm, a ich szybowe pakiety przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla uwydatnienia efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o budowę profili pasywnych okien, najczęściej spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości i całkiem niską cenę. Żeby okna PCV były pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i zamieszczenia niezbędnych uszczelek, które chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są najczęściej wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, aby były pasywne mają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Innym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości izolacji termicznej, dlatego rzadziej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o oknach pasywnych zwyke skupiamy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest dużą korzyścią w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń. Niewielkie straty ciepła gwarantują zmniejszenie wykorzystania systemów grzewczych w zimie i klimatyzacji w ciągu lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie domu albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien okaże się większy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności wynikające z dobrej termicznej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto dodać także o zadowalającej akustycznej izolacji. Poprawnie zamontowane okna pasywne niezwykle wydajnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Należy zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na okna pasywne?

Oczywiście w kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty poświadczające klasę danego okna. Należy ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy czy tworzywo, z którego zostanie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem uszczelek i okien, które mają szczególny wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również poprawną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dopływ czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Bezwartościowe będą wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto tutaj rozważyć skorzystanie z usług fachowca, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Zły montaż skutkuje powstawaniem termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w znaczny sposób zniży działanie pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu warto rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności użycia kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.