Implanty zębowe

Depilacja laserowa przegląd technologii
Rodzaje depilacji laserowej
25 października, 2019
Notariusz oświadczenie poświadczenia akty notarialne
Notariusz – Po co poświadczenie notarialne
28 października, 2019
Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest obecnie najnowszą dziedziną stomatologii. Polega na wypełnieniu i odbudowie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany specjalnie, w szczególności z tytanu, zastępujący wyrwany lub utracony wcześniej naturalny korzeń. Implant stomatologiczny pozwala na wstawienie nowej korony zębowej w położeniu brakującego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba przyczepiana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do innych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby, a także łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dopasowuje najlepsze z możliwych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ?

Jakiekolwiek ubytki zębowe zaleca się do bezzwłocznego odbudowania. Wskutek utraty zęba zwiększa się ryzyko wytworzenia się problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą pochylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Co więcej powiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, z powodu czego później może dojść do utraty kolejnych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie oddziałuje na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz trudności ze snem i mową.

Zwykle implanty stosuje się w przypadku pojedynczych ubytków albo z uwagi na walory estetyczne. Braki powodują deformację twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta szczęka, długi nos oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębów zastępują protezy, które są często niewygodne i przeszkadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest wizyta u stomatologa, w trakcie której dokonuje się dogłębną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby być przeszkodę. Istotne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po odbyciu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam proces trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, proces nie boli. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie stomatolog aplikuje implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Rodzaj implantów zawsze ustala lekarz stomatolog, a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najczęściej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długofalowy okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Choć implant nie powinien być widoczny, w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do uwidocznienia tytanowej części implantu.

Alternatywą dla tytanowych implantów są implanty cyrkonowe, nazywane też implantami ceramicznymi. Uznawane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zębową i mają wyższą odporność na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – przykładowo korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Implanty są przede wszystkim trwałym i silnym uzupełnieniem zębów. Prezentują się i funkcjonują jak zęby naturalne, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma potrzeby piłowania naturalnych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Dodatkowo chronią przed zanikaniem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed zabiegiem wstawienia implantu obowiązkowe jest wykonanie szeregu badań. Lekarz ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyswaja implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów odbierają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Także dolegliwości jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i ze względu na to, możliwe jest ryzyko nieprzyjęcia. Właściwy zabieg zmniejsza to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może wystąpić również ból, na który zaleca się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy niezwłocznie umówić się na wizytę do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wstawienie implantów to jeden z najdroższych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Oscylują między 1600 do nawet 4 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztów należy także doliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są zróżnicowane i uzależnione od ich rodzaju. Im solidniejsze i estetyczniejsze tym cena jest wyższa. Może to być wydatek rzędu od 500 do 1 300 złotych.

W przeliczeniu cena pełnej procedury sięga od 4 do 10 tysięcy zł.

Komentarze są wyłączone.