Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Serwis klimatyzacji
1 lutego, 2021
Czym się kierować wybierając gabinet kosmetyczny ?
1 lutego, 2021

Jeżeli zależy nam na tym, by ogród pięknie wyglądał, najważniejszym elementem, jaki utrzyma go w dobrym stanie jest podlewanie. To za mało, by dbać o rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, ale zwyczajne sposoby podlewania nie dość, że zajmują dużo czasu oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też stworzono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o potrzebie nawodnienia roślin, ale także mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne korzystanie ze zwykłej konewki zabiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w niewielkim ogrodzie, z uwagi na to wiele osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To o wiele bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co zdecydowanie upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do ręcznego podlewania możemy dołączyć pistolet, jaki pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie wody bez konieczności odcinania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż oraz które również ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zminimalizują nasz wkład ludzkich rąk.

Jeśli jednak myślimy o znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, co umożliwia ustawianie momentu zraszania. Wadą tej metody są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy przyzywczaić się do widocznych. Aplikacja obszernego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w największych ogrodach, ale także w średnich oraz mniejszych. System nawadniania wymaga przygotowania w postaci planu oraz montażu całego systemu. Z reguły system umieszczany jest pod ziemią. Potrzebne jest zainstalowanie programatora, systemów przenoszących wodę, podpięcia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, które potrzebnych do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi być zamontowany przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród zraszaczy ogrodowych dostaniemy kilka różnych typów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one wspaniale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo popularne z uwago na to, że ich główną zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w formujące kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich fundamentalną zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania zanurzają się pod ziemią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – głównie sprawdzają się, ze względu na to, że ich działanie może być wyregulowane w zakresie 360o. Świetnie przydadzą się w podlewaniu trawników i posiadają sporo funkcji oraz są lepsze pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może dostać się do 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym momencie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w tworzeniu maleńkiej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze dla roślin, które nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Z reguły stosowane są przy podlewaniu korzeni roślin. Dlatego też będą dobre do podlewania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Zaletą tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system bardzo ekonomiczny, z uwagi na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące wykonuje się z kabli z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt dużych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość łatwiej instalacji oraz wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze głównie w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

 

Projektowanie ogrodów Toruń : http://www.ogrody-torun.pl

Komentarze są wyłączone.