Projektowanie ogrodów Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie granic działki
9 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne Toruń
16 sierpnia, 2019
Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz porządnego przygotowania. Zanim ogród stanie się pięknym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o podstawy i rozpocząć projekt ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest teren, gdzie powstanie ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci oraz czy musi być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo warto ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest zaprojektowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które połączą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Warto pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, która posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by otrzymać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą mogą stać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, by kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do oczekiwań klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie wielkości uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.