Jak kupić dom

enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Oprogramowanie enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia estetyczna Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy własny dom. O czym należy pamiętać.

Kupno domu dla większości jest realizacją najskrytszych marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami analizujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie nadwyręży naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający około sześćdziesięciu m² będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też sprawę stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Nowy czy stary dom

Zarówno kupno nowego budynku, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy dom od pośrednika. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Używany dom także ma swoje zalety. Najczęściej znajduje się on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Zabytkowe, domy posiadają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest pierwszorzędna. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na cenę. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące kwoty i w takim wypadku koniecznie trzeba to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to kluczowa rzecz do sprawdzenia. Priorytetowo należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przestudiowanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Równie ważną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości istotna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to trzeba upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego budynku należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.