Izolacje natryskowe PUR Toruń

Certyfikat elektroniczny Toruń
3 lutego, 2021
Termosy
4 lutego, 2021

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest popularne, z uwagi na porządne właściwości termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród tworzyw używanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową mocną stroną, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przywiera oraz kształtuje się w załamaniach oraz zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy przycinać oraz układać, z powodu czego ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów oraz zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozpylona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie budową oraz właściwościami, co sprawia, że pasują do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest zwykle do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i wnętrz. Świetnie sprawdzi się także do ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa PUR najlepsza jest do natryskowego ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i findamentów. Taki typ pianki PUR da się także rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Wskazane, by przed ociepleniem powierzchnia została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą techniką gwarantujemy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby wykonać to właściwie konieczne są odpowiednie warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje rozbieżność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest niezwykle sprężysta. Pianka PUR po zastygnięciu jest półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalnia, lecz nie bardzo chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Z tej przyczyny często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, dlatego łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, przez co potrzebna będzie specjalna osłona. Co więcej w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni oraz dopasowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych materiałów izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz szybko twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest bardzo przyczepna, więc trzyma się na wielu materiałach, a z upływem lat nie gubi przyczepności i właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Szczególnie istotne jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć słabą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajemy jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki albo zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Komentarze są wyłączone.