Implant w klinice – w jakich sytuacjach warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – przezroczysty aparat na zęby
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Stomatologia – mosty protetyczne
15 lipca, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębowe wypełniają luki po utracie zębów oraz są jednym ze znanych oraz bardzo trwałych uzupełnień protetycznych. Po właściwie wykonanym leczeniu korzeń implantu zębowego zrasta się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona przypomina naturalne zęby.

Używając implantów da się wypełniać nie tylko poszczególne braki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty są też trwałym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z bazowych zalet implantów zębowych jest ich solidność. Przypuszcza się, że odpowiednio wstawiony implant może posłużyć nawet dożywotnio. Zintegrowane z tkanką kostną, pomimo przepływu czasu nie tracą na swojej jakości, nie psują się oraz nie sprawiają problemów. Obok tego wykorzystanie implantów to wysoki komfort . Implanty dentystyczne nie zmieniają miejsca oraz nie pozwalają, by np. oparta na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant zębowy?

W głównej mierze implantów dentystycznych nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani u osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest też aktywny nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób do 16 roku życia, ze względu na ciągle postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie wyklucza całkowicie możliwości zastosowania implantów stomatologicznych, ale powinny być one omówione z dentystą. Są to np. osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem wymagają też osoby, które latami są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty zębowe zapewniają sporo możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent potrzebuje wymiany większej ilości zębów, a czasami nawet całego łuku.

Dentysta protetyk ma kilka sposobów, choć zazwyczaj wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów albo założenie tradycyjnej całkowitej protezy. O ile oba te sposoby doskonale radzą sobie z bezzębiem, oba posiadają swoje zalety i wady. Często korzystanie z protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta przez na przykład nietypowe cechy anatomiczne szczęki. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Co kilka lat powinno się kupić nową protezę, dlatego że z biegiem lat wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Zastosowanie implantów zębowych z kolei zabiera trochę czasu ze względu na konieczność osadzenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, ale za to implant może utrzymać się również do końca życia. Zaaplikowany implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Leczenie kanałowe a implant?

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest naprawienie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia oceniany jest jako jeden z najtrudniejszych zadań stomatologa endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale większość zabiegów gwarantuje pożądane rezultaty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu były zazwyczaj usuwane.

Z kolei implanty zastępują naturalne zęby, a przy tym nie ulegają zniszczeniu, jeżeli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty dentystyczne służą do końca życia. W związku z tym nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz ekstrakcja bardzo zniszczonego zęba oraz wymiana go na implant zęba, jest często rozwiązaniem znacznie zyskownym.

Co robić po zabiegu wszczepienia implantu ?

Przede wszystkim należy nie spożywać parzących potraw oraz wypróbować dietę półpłynną. Nie należy korzystać ze obszaru jamy ustnej. Według stomatologów niewłaściwe jest też dotykanie placami i językiem miejsca wszczepu, by nie doprowadzić do podrażnień lub zakażenia. Należy rzucić palenie i alkohol, z uwagi na to, że rozregulowują proces gojenia się tkanek. Obok tego przez okres  około miesiąca nie powinno się wykonywać wysiłku fizycznego.

Niezwykle ważne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, jeśli tylko wystąpią alarmujące objawy.

Używanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko według wytycznych lekarza stomatologa. Samodzielne podwyższanie dawek bez decyzji stomatologa może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto też przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Posiadają one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

Jak dbać implant zębowy?

O implanty zębów należy dbać podobnie do tego, jak o prawdziwe zęby. Podstawą jest systematyczne czyszczenie chociaż dwa razy na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębów nie ulegają korozji ani próchnicy, należy troszczyć się o nie z zbliżenie dużą uwagą. Bez mycia zębów po jedzeniu pozostałości jedzenia będą osadzać się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do stopniowego obniżania się dziąseł. Wtedy zwykle odkrywa się  tytanowa śruba implantu dentystycznego, tym samym tracąc na estetyce. Oprócz tego warto minimum dwukrotnie w roku odwiedzić gabinet dentystyczny na wizytę kontrolną. – dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.