Dentysta Bydgoszcz

Sklep internetowy w oparciu o WooCommerce
2 lutego, 2021
Ocieplanie pianką PUR Bydgoszcz
2 lutego, 2021

Implant stomatologiczny – kiedy warto?

Implanty zębów wypełniają braki w momencie utraty zębów i są jednym z najczęstszych i niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie wykonanym leczeniu podstawa implantu zębowego zrasta się z kością, a umieszczona na nim korona przypomina naturalne zęby.

Z uwagi na zastosowanie implantów można zastapić nie tylko poszczególne braki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty są także idealnym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z podstawowych zalet implantów jest ich solidność. Ocenia się, że należycie wszczepiony implant może wystarczyć całe życie. Zintegrowane z tkanką kostną, pomimo przepływu czasu nie tracą swojej jakości, nie psują się i nie powodują kłopotów. Obok tego wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty zębów nie zmieniają położenia i nie dopuszczają do tego, by np. oparta na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant zęba?

W głównej mierze implantów stomatologicznych nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z problemami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci oraz osób do 16 roku życia, z uwagi na nadal postępujący proces rozwoju kości szczęki.

Sporo czynników nie odbiera całkowicie możliwości wszczepienia implantów zębowych, jednak powinny być one skonsultowane ze stomatologiem. Są to np. osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują także osoby, które latami nałogowo palą papierosy.

Implanty czy proteza – co wybrać?

Implanty zębowe proponują sporo możliwości naprawy piękna uśmiechu. Często zdarza się, że pacjent potrzebuje zastąpienia większej ilości zębów, a nawet pełnego łuku.

Stomatolog protetyk posiada parę metod, jednak z reguły wybieranymi sposobami są aplikacja implantów albo zastosowanie tradycyjnej protezy całkowitej. O ile te sposoby skutecznie zakrywają bezzębie, mają zarówno plusy i minusy. Czasami korzystanie z protezy może być niedostępne z uwagi na na przykład niewłaściwe cechy anatomiczne szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Raz na parę lat trzeba je wymienić, ponieważ z biegiem lat są mniej dopasowane, jak na początku.

Wszczepienie implantów zębów z kolei zabiera większą ilość czasu z uwagi na na konieczność włożenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, a w zamian za to implant może utrzymać się również do końca życia. Implant przed założeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia jest jednym z najtrudniejszych zadań stomatologa endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak większość zabiegów gwarantuje pożądane efekty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki ogromnej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu były zwyczajnie wyrywane.

Z kolei implanty zastępują naturalne zęby, a obok tego nie niszczeją, o ile pacjent przestrzega higieny , implanty dentystyczne pozostają nienaruszone do końca życia. To sprawia, że nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a usunięcie bardzo zepsutego zęba i wymiana go na implant , jest bardzo często rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.

Jak zachowywać się po wszczepieniu implantu zęba?

W pierwszych dniach trzeba nie przygotowywać bardzo ciepłych pokarmów oraz przejść na dietę półpłynną. Nie powinno się wykorzystywać obszaru jamy ustnej. Zdaniem dentystów niekorzystne jest także sprawdzanie językiem i palcami miejsca wszczepu, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia albo podrażnień. Powinno się odstawić palenie, dlatego że zatrzymują proces zrastania się dziąseł. Obok tego co najmniej na czas  około miesiąca nie wolno wykonywać fizycznego wysiłku.

Bardzo istotne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do stomatologa, jeśli tylko zauważy się alarmujące objawy.

Branie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko według wytycznych dentysty. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez wiedzy dentysty może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto także przemywać jamę ustną specjalnymi płukankami. Wykazują one działanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant ?

O implanty zębowe należy troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o prawdziwe zęby. Podstawą jest regularne szczotkowanie co najmniej dwukrotnie przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębowe nie ulegają próchnicy ani korozji, trzeba troszczyć się o nie z zbliżenie dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki pokarmów zaczną osadzać się w okolicy dziąseł. To często otwiera drogę do powolnego obniżania się dziąseł. W takiej sytuacji przeważnie uwidacznia się  tytanowa śruba implantu dentystycznego, tym samym tracąc na estetyce. Co więcej należy minimum dwukrotnie w roku odwiedzić klinikę stomatologiczną na wizytę kontrolną.

Stomatolog Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.