JAK DBAĆ O STOPY – Haluksy

Jak spać bez bólu szyi i głowy poduszka anatomiczna ortopedyczna do spania
Poduszka ortopedyczna – do spania na co dzień
15 lutego, 2019
Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?
23 marca, 2019
JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

Stopy są ciężkie w pielęgnacji. Jest to części, na których noszony jest cały ciężar naszego ciała. Nierzadko nie pamiętamy o systematycznej pielęgnacji stóp. Wynikiem tych zaniedbań zazwyczaj są takie schorzenia jak m. in.: nagniotki, przesuszenia a nawet infekcje grzybicze. W jaki sposób zatem dbać o stopy? Poniżej przedstawiamy kilka popularnych sposobów.

KĄPIELE W SOLI KOSMETYCZNEJ

Kąpiele w wodzie z solą nie tylko ogranicza obrzęki, ale także zmiękcza skórę. Kąpiele rekomendowane są szczególnie kobietom, które zmuszone są często nosić obuwie na wysokich obcasach. Szpilki działają niekorzystnie na stopy, dlatego warto dbać o ich odpowiednią pielęgnację. Solne kąpiele to nie tylko relaks ale także pomoc w utrzymaniu kondycji skóry stóp. Do wody można też dodać różne substancje o działaniu nawilżającym, przeciwbakteryjnym np. różnego rodzaju oleje. Działanie przeciwzapalne ma olej z drzewa herbacianego. Przeciwbakteryjnie działa także rozmaryn.

ZŁUSZCZANIE NASKÓRKA

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji skóry stóp jest częste ścieranie martwego naskórka. Nie zaleca się do tego używać pumeksu. Dlaczego pumeks jest niebezpieczny? Ponieważ ze względu na swoją charakterystyczną porowatą strukturę sprzyja rozwojowi bakterii. Jeżeli upieramy się na używanie pumeksu, pamiętajmy o tym, by po jednorazowym wykorzystaniu wylądował w koszu na śmieci. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnej tarki- można ją w prosty sposób oczyścić i użyć ponownie. W sklepach kosmetycznych znajdziemy też dużo specjalistycznych kosmetyków złuszczających, które zawierają drobinki, które w prosty sposób radzą sobie ze złuszczaniem.

NAWILŻANIE STÓP

Stopy jest bardzo problematyczna głownie dlatego że zawiera znikomą ilość gruczołów łojowych. Z tego powodu szybko ulega podrażnieniom. Nawilżanie to najważniejszy element dbałości o skórę stóp. Specyfiki nawilżające trzeba stosować każdego dnia. Wesprze to warstwę lipidową i zmiękczy na skórę stóp. Dla silnie zrogowaciałej skóry warto zastosować maskach nawilżających: stosuje się je na noc, aby rano cieszyć się idealnie gładkie stopy.

PAZNOKCIE

Pielęgnowanie stóp to nie tylko dbałość o gładką skórę. Trzeba zadbać także o paznokcie. Systematyczne obcinanie paznokci to podstawowy zabieg. Oprócz obcinania istotne jest też prawidłowe piłowanie. Nie należy obcinać paznokci za dużo, ponieważ mogą niekomfortowo wrastać w ciało. Kolejnym krokiem do zadbanych stóp jest też opiłowanie boków paznokci.

CZĘSTE PROBLEMY ZE SKÓRĄ STÓP

PĘKAJĄCA SKÓRA PIĘT

Nadmierne przesuszanie skóry to bardzo często skutek niedoboru witaminy A. Najlepszym trickiem na tę niedogodność są relaksujące kąpiele solne. Drogerie oferują też kolosalny wybór kremów gojących, które skutecznie poradzą sobie wszelkie podrażnienia.

ODCISKI I NAGNIOTKI

Odciski i nagniotki są irytującym ale także częstym problemem. To zrogowacenia o stożkowatym kształcie. Często są źródłem dużego dyskomfortu, dlatego że wbijają się w ciało. Nagniotki najszybciej zlikwiduje podolog, jednak można też spróbować się ich pozbyć przy pomocy metod domowych. W tym celu należy kupić płyn na odciski. Przed zastosowaniem płynu, odmoczmy stopy w ciepłej wodzie z solą kosmetyczną. Taka kąpiel musi potrwać nie krócej niż 15 minut. Następnym krokiem jest posmarowanie odcisku odpowiednim środkiem. Kolejno powinno się zetrzeć stwardniałą skórę tarką i zniszczyć rdzeń odcisku.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ

Skóra stóp jest mocno problematyczna głównie dlatego, że ma większą ilość gruczołów potowych niż łojowych. Duża grupa osób ma problem z nadpotliwością stóp. W tym wypadku najistotniejsza właściwa higiena. Pielęgnację ułatwiają liczne kosmetyki zaprojektowane dla osób, które borykają się z silną potliwością stóp. Przydatnym będzie więc zakupienie talku lub dezodorantu do stóp. Jeżeli to możliwe, należy także wymienić buty: podczas pracy zakładać przewiewne obuwie. Pomocne także mogą okazać się solankowe kąpiele z dodatkiem olejków. Najbardziej efektywne z nich to m. in. lawenda i rozmaryn.

HALUKSY- BOLESNY PROBLEM

Codziennie musisz zakładać obuwie na obcasach? Czy wiesz jak męczy to twoje stopy? Haluksy są dużym problemem. To zwyrodnienia kostne palucha, które są powodem ból i skrzywienia kości stopy. Silnie obciążony palec często rotuje się do środka. Rozwojowi tego schorzenia sprzyjają nie tylko wysokie obcasy ale też obuwie z czubkiem. Paluch pracują wtedy w nienaturalnym ułożeniu, przez co ulega dużym obciążeniom. W jaki sposób zaradzić haluksom? Istnieje wiele sposobów, jednak tylko niektóre są skuteczne. Pierwszym z rozwiązań są dystraktory nocne- zmieniają one ułożenie palucha. Stosuje się je jednak tylko na noc, dlatego ich efektywność jest mała. Dystraktory „nie uczą” bowiem stopy do prawidłowej pracy w ciągu dnia, dlatego deformacje stopy ciągle pogłębiają się. Najlepszym rozwiązaniem przy tym schorzeniu są ortopedyczne wkładki na haluksy. Indywidualne dopasowanie dla każdego pacjenta oraz specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne pomagają w wypracowaniu najlepszych efektów leczenia.

APARAT NA HALUKSY

Komentarze są wyłączone.