Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
JAK DBAĆ O STOPY – Haluksy
18 lutego, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty językowe z Angielskiego – Jaki wybrać
11 maja, 2019

Co to są Haluksy

Haluksy są częstą przypadłość ogromnej części społeczeństwa. Wśród osób zmagających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak ustrzec się przed haluksami, w jaki sposób postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to wykrzywienie kości palucha u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są źródłem coraz bardziej dokuczliwego bólu Skąd się biorą? Zwyrodnienia te spotykają o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy obcasy, które silnie obciążają i deformują stopę. Buty na wysokim obcasie powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wtedy mocno obciążony, nadmiernie eksploatowana jest również wewnętrzna część stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a jeśli połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to zazwyczaj skłonność zapisana w genach- wiotkość tkanki łącznej i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoi dziadkowie lub rodzice mają problem z haluksami, koniecznie skonsultuj się z ortopedą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

Jak leczyć

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być absolutnie wysokie obcasy. Nie zaleca się też noszenia butów z cienkimi noskami, w których stopa nie ma wystarczającej przestrzeni do poprawnego ułożenia palców. Ludzie z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia stóp. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie pierwsze objawy palucha koślawego, koniecznie zgłoś się do specjalisty, który pomoże ci wybrać odpowiedni sposób, który zahamuje postępowanie zwyrodnień.

Współczesna medycyna oferuje przeróżne metody profilaktyki i zatrzymywania deformacji. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki łagodzące ból wywołany przez zwyrodnienia. Zazwyczaj nasączone są leczniczymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ułożyć palce i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty żelowe – to specjalne poduszki żelowe, które umieszczają stopę w odpowiedniej pozycji, niwelują nacisk i hamują postępowanie deformacji. Zalecane są przede wszystkim dla pań, które często noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te poprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, zmniejsza otarcia i zmniejsza przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów ale też do przyspieszenia rehabilitacji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety trzeba operować)
Bunito duo – to korekcyjna szyna, która jest używana zarówno żeby przeciwdziałać deformacjom ale też by działać w pierwszej fazie haluksów. Szyna ta nie ogranicza ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korygujący

Kiedy leczenie profilaktyczne nie daje efektów lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Współcześnie istnieje kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe sposoby to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp wymaga poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Zastanów się czy ktoś z bliskich cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Postaraj się zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz dodatkowe kilogramy, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie środki zachowawcze. Należy pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy troszczyć się o nie. Jeśli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna korygująca haluksy

Komentarze są wyłączone.