Turystyczny termos – który najlepszy i jak go wybrać

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze ?

Wybierając się na wycieczkę należy zatroszczyć się o solidne pakowanie. Zwłaszcza gdy wybieramy się w góry lub planujemy wielogodzinne zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty lub innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze i dlaczego? Przeważnie szczególnie interesującym nas kryterium jest czas zachowywania zimna lub ciepła, choć równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród najbardziej popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos trzeba spojrzeć na kilka szczególnych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tu wygoda, struktura i materiały, z których termos turystyczny jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym lepiej szukać termosu przygotowanego z wysokiej jakości tworzyw, jakie nie zawierają szkodliwych substancji i pozytywnie wpływają na właściwe działanie termosu.

Dobrze również zastanowić nad tym, by termos miał powłokę zewnętrzną, dzięki której zyskamy gwarancję, że turystyczny termos nie wysunie się nam z rąk również w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dostosować obszerność danego termosu. Przeważnie termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na obszerne wycieczki warto zdecydować się na pojemny termos.

Kluczowym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc dowiedzieć się, który turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna długość zatrzymania temperatury. W tym zakresie istotny jest nie tylko czas utrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby termos stał się użyteczny, musi mieć odpowiedni korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie zamknięcia są zakręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie polecane termosy turystyczne

Na rynku możemy kupić bardzo dużo termosów turystycznych, ale najbardziej popularne i kupowane pochodzą od 3 producentów, od lat sprzedających zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (te słabiej sprawdzają w czasie wielogodzinnych wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one bardzo cenione przez różnych wielbicieli wycieczek i podróży. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Produkowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle wytrzymałe i od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że dadzą radę przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność utrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości termosu oraz elementów budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin będzie stawała się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną równie popularną i mocno polecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości zachowywania temperatury, dobra cena i jakość, przekonują, by przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, choć nie tyczy się to każdego modelu. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w czasie mycia, może negatywnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

Termos Stanley

Komentarze są wyłączone.