Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć?

Wybielanie lampą Beyond
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go wybrać?

Wybierając się na wycieczkę należy zatroszczyć się o dobre przyszykowanie. Szczególnie jeśli jedziemy w góry lub czeka nas czasochłonne zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie termosy są uznawane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas kryterium jest długość utrzymywania zimna lub ciepła, chociaż równie ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie zananych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, dlatego warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej popatrzeć na kilka kluczowych elementów, które świadczą o tym, czy turystyczny termos sprawdzi się w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj wygoda, struktura i materiały, z których termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na jakości, tym rozsądniej kupić termos wykonanego z wysokiej jakości materiałów, które nie zawierają niebezpiecznych substancji i pozytywnie wpływają na sprawne działanie turystycznego termosu.

Dobrze także pomyśleć o tym, żeby termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której mamy pewność, że turystyczny termos nie wysunie się nam z rąk również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność danego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniejszy termos się nada. Na długie wycieczki powinno się zdecydować się na większy termos.

Najważniejszym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc zdecydować, który turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie istotny jest nie tylko sam czas utrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Żeby termos turystyczny okazał się użyteczny, musi posiadać właściwy korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zazwyczaj zamknięcia są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie polecane turystyczne termosy

W sklepach możemy znaleźć dużo turystycznych termosów, ale szczególnie popularne i kupowane należą do trzech firm, od lat sprzedających tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (te gorzej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek i cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one mocno cenione przez różnych pasjonatów wycieczek i podróży. Czym cechują się ich termosy?

Termosy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są całkiem trwałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według firmy są tak niezawodne, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność utrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo wysoka. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin okaże się co raz wyższa/niższa.

Termosy Thermos

Drugą równie popularną i mocno polecaną firmą projektującą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od wielu lat, z jakościowych surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w produkcji swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a bardzo dobre parametry utrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, przekonują, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można myć jedynie korek, choć nie tyczy się to każdego modelu. Przeważnie termosów umieszczamy w zmywarce, bo silne detergenty i wpływ wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.