Kupujemy termos na prezent – który najlepszy oraz jak go wybrać

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go wybrać ?

Decydując się na podróż powinniśmy zatroszczyć się o solidne przyszykowanie. Szczególnie kiedy jedziemy w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, trzeba pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują temperaturę herbaty, kawy albo innego napoju. Które turystyczne termosy są uważane za najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest długość utrzymywania ciepła lub zimna, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie zananych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej spojrzeć na parę szczególnych kryteriów, jakie zaważą na tym, czy termos turystyczny nada się w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tu wygoda, budowa oraz surowce, z których termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym lepiej nabyć termosu wykonanego z wysokiej jakości materiałów, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji oraz pozytywnie oddziałują na sprawne działanie turystycznego termosu.

Powinno się także pomyśleć o tym, aby termos miał powłokę zewnętrzną, za pomocą której zyskamy pewność, że termos turystyczny nie wysunie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki lepiej zaopatrzyć się w pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim powinniśmy się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, który turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość utrzymywania chłodu lub ciepła. W tej kwestii ważny jest nie tylko sam czas zachowania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet doba, ale także zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby jednak termos turystyczny był użyteczny, musi posiadać właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zazwyczaj nakrętki są zakręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie znane turystyczne termosy

W sklepach dostępnych jest bardzo dużo termosów turystycznych, chociaż szczególnie znane oraz polecane należą do 3 firm, od lat sprzedających tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (one mniej sprawdzają w trakcie wielogodzinnych wycieczek oraz charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielu pasjonatów wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle trwałe oraz od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, polegając na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, umiejętność utrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz jego budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firmy Thermos

Drugą tak samo popularną oraz bardzo polecaną firmą produkującą turystyczne termosy oraz kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Co więcej Thermos produkuje termosy w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w tworzeniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama produktów zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry utrzymywania temperatury, jakość i dobra cena, przekonują, aby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się czyścić tylko korek, ale nie dotyczy to każdego modelu. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury w trakcie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

Termos Thermos

Komentarze są wyłączone.