Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Depilacja toruń depilacja laserowa depilacja gorącym woskiem
Depilacja laserowa i depilacja woskiem
28 marca, 2017
dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości
Dekoracje ślubne – papierowe zaproszenia, biżuteria i menu
31 marca, 2017
Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czego możemy oczekiwać grając w escape room?

W ostatnim czasie na pierwszym miejscu były atrakcje odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w sumie nic wspólnego z realnym światem. Co ważne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich komputerach w domu na długie godziny oraz wpadało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, że niełatwo było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Wynik był taki, że relacje międzyludzkie w znacznym obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby będące w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przekazywały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u bądź grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o znacznym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z drugiej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej niewrażliwości na innych.Wyjątkowym przedsięwzięciem okazała się nadzwyczajna zabawa escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, ale później odbyła istotne transformacje. Oparta była tylko na tekście pojawiającym się się na monitorze peceta, który tyczył się opisu pokoju a także zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, że zabawa absorbowała od samego początku. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Poprawiono grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed monitorem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na typowe scenariusze czy szare dialogi. Gracz jest przeniesiony do konkretnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba wyjaśnić niemało skomplikowanych zagadek, pochwalić się umiejętnością spójnego myślenia oraz zręcznością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Główny punktem jakichkolwiek posunięć jest wyjście pokoju wraz z partnerami. Wydaje się, iż to wszystko jest płytkie. Gracze tymczasem posiadają konkretny czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Wchodzimy do pokoju i co dalej?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin i porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A odkryć w nim można naprawdę wiele niesamowitych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie zagadki oraz opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to absolutnie nowa struktura rozrywki. Scenarzyści dopracowali je w najmniejszych szczegółach, aby dostarczyć niecodziennej rozrywki oraz zdumiewać do samego końca. Nie wszystkim udaje się uciec z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przychodzi osoba trzymająca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na tym etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Przyjemnością jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zgłębić historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Zdarza się, że uczestnicy potrafią wprawić w zdumienie samych twórców tajemnic oraz rozstrzygają je w niestandardowy sposób, czyli taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Głównym założeniem jest niewykorzystywanie siły, aby wydostać się z pokoju.

Garaż słynnego żużlowca czy Smerfowa Kraina?

Pierwszym modelem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca i usiłują odnaleźć sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie tajemnica sportowca, ale klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz zbiegną z pokoju? Drugim typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, okazują się tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. By wrócić do naszych czasów muszą rozwiązać wszelkie zagadki i uciec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do popularnej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na uprowadzeniu smerfów przez podstępnego czarodzieja Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze komponentów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, aby ocalić porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, zaś uczestnicy są jedyną nadzieją na wyzwolenie. Ostatni pokój, czyli „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które dopiero co kieruje się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest gotowy? Escaping room można zamówić na specjalne okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) i dla pracowników korporacji, aby zintegrować ich także zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także opracować indywidualną propozycję, czyli przystosowaną do wymagań przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.