Nowoczesne maszyny zakręcające, czyli zakręcarki firmy Zalkin

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko
21 kwietnia, 2017
filmowanie z powietrza filmowanie z drona filmowanie dronem firma
Filmowanie i fotografowanie dronem
22 kwietnia, 2017
zakręcarki zalkin maszyny zakręcające zakręcarki butelek

zakręcarki zalkin maszyny zakręcające zakręcarki butelek

Zakręcarki do produktów wrażliwych i nie tylko

W przemyśle żywnościowym bardzo istotne jest ścisłe zakręcanie wyrobów. Przede wszystkim – towar nie ulatuje z butelki lub słoika, m. in. podczas rozładunku. Po drugie – dłużej zachowuje atrakcyjny smak i zapach, a to dla Klientów jest właściwie priorytetowe, gdy „przerzucają” półki z zatrzęsieniem produktów (często kilkunastu innych marek). Oraz po trzecie – można go oczywiście dawkować tak, aby ogólnie rzecz ujmując nie było go ani za dużo ani zbyt mało. Ogólnie rzecz ujmując zakręcarki, ponieważ w ten sposób określa się urządzenia zamykające, na przykład weki i butelki, powinny realizować niezmiernie wiele różnych wymagań, by były przyjęte do produkcji. Ostatnio jeszcze bardziej zaakcentowano pakowanie produktów szczególnie czułych, np. jogurtów oraz zbudowano maszyny Ultra Clean i aseptyczne. Ich celem jest specjalistyczne zamykanie pojemników ze świeżymi napojami, towarami mlecznymi i wodą niegazowaną.

Jeżeli mamy na uwadze maszyny zamykające artykuły w rozmaitych pojemnikach, to można wyodrębnić:

Zakręcarkę butelek – w takim przypadku mamy sposobność wybrać zakręcarkę karuzelową, z kilkoma głowicami w jednej linii, jednogłowicową lub wieżę zakręcającą. Tego typu zamykarki działają bez zarzutu nie tylko w przemyśle żywieniowym, ale też przemyśle kosmetycznym, winiarskim oraz lekowym.

Zakręcarkę słoików – tu głowica zamykarki jest ściśle dostosowana na potrzeby konwencjonalnych pokrywek słoików. Najpierw zakręcarka eliminuje zapas powietrza, zaś w następnej kolejności zamyka je zgodnie z koncepcją twist-off.

Zakręcarkę puszek – znakomicie się sprawdzają przy zamykaniu krągłych konserw, jakie zostały wytworzone, przykładowo z cynku.

W przypadku kiedy planujemy wpasować odpowiednią głowicę, wówczas trzeba mieć na względzie głównie budulec, z jakiego skonstruowane jest opakowanie. W takiej sytuacji artykuł będzie w dokładnej ilości umieszczony w plastikowej butelce lub metalowej puszce. Zamykarki bezobsługowe mają bardzo trwałą konstrukcję, która daje podwładnym bezpieczeństwo. Incydentalnie ulegają awariom, jeżeli są właściwie wykorzystywane i oczyszczane. Zakrętarki to urządzenia, których konstrukcja nadal się zmienia, bo na każdym kroku generowane są bardziej wymyślne opakowania o profilach innych niż dotychczasowe.

Klasyfikacja zakręcarek z uwagi na wariant

Ogólnie zakręcarki możemy poklasyfikować na jednogłowicowe, z kilkoma lub kilkunastoma głowicami, zakręcarki linearne oraz urządzenia do pojemników o małych oraz średnich pojemnościach. Zakręcarki z jedną głowicą możemy tymczasem podzielić na mechaniczne (same chwytają wieczko) oraz w połowie zautomatyzowane (zakrywkę musimy nałożyć manualnie). Zakręcarki wielogłowicowe, przykładowo kręcące się wokół centralnej osi, posiadają od 3 do 24 głowic i mają opcję pracować na liniach fabrycznych o wysokiej skuteczności, ze zbiornikami bardzo delikatnymi i wtedy, gdy w pojemniku produkt dotyka górnych brzegów opakowania. Ostatni rodzaj jest poświęcany właściwie dla przemysłu lekowego i kosmetycznego (do zamykania często wyjątkowo małych dawek wyrobu). W przypadku maszyn prostych zamykanie dochodzi do skutku nierównomiernie – kilka albo kilkanaście głowic łącznie zakręca pojemniki z produktem. Kapslownice perfekcyjnie sprawdzą się na potrzeby zamykania wody źródlanej w plastikowych butelkach oraz spirytusu. Jednoznacznie zakrętarki są niezmiernie ważnym modułem na linii wytwórczej, pomimo iż nie wymagają de facto żadnego dozoru. Dzięki maszynom najwyższej jakości zauważalnie powiększa się skuteczność masowej produkcji. Zamykarki możemy skonstruować „od podstaw” (mając na uwadze, np. towar na potrzeby jakiego ma być dobrana oraz liczbę zakręcanych opakowań w czasie jednej godziny).

Inne maszyny stosowane w procesie masowego generowania produktów

Do dodatkowych maszyn, dzięki którym budowane są całościowe linie fabryczne, trzeba zaklasyfikować: urządzenia do nanoszenia etykiet, maszyny rozlewnicze, dozownice i napełniarki, urządzenia do kontroli jakości, paletyzatory, depaletyzatory, hand roboty oraz kartoniarki. Wszystkie wymienione urządzenia możemy wyposażyć w dodatkowe możliwości, przykładowo w aplikatory koloratek. Przykładowy przebieg seryjnej produkcji prezentuje się mniej więcej tak: puste opakowania wchodzą na linię przerobową, są zliczane oraz układane. Maszyny nalewające wypełniają położone opakowania przetworem, a zakrętarki zasłaniają szyjki odpowiednimi przykrywkami. W dalszej kolejności przygotowane towary wchodzą, np. do maszyn pakujących na palety. W każdej specjalności tok wytwarzania będzie prezentował się troszeczkę inaczej, bo jest on uzależniony od typu artykułu. Z tego względu na potrzeby balsamów do ciała są dedykowane inne modele urządzeń, natomiast na potrzeby produkcji szampana oraz innych napojów monopolowych – inne.

Jeżeli zaintrygował Cię powyższy materiał, kliknij w odnośnik tutaj – Zakręcarka – a zapewne odnajdziesz to, czego teraz poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.