Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Okiem prawnika – dziedziczenie spadku
20 kwietnia, 2017
zakręcarki zalkin maszyny zakręcające zakręcarki butelek
Nowoczesne maszyny zakręcające, czyli zakręcarki firmy Zalkin
22 kwietnia, 2017
prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

Co trzeba zrobić, by znów otrzymać alimenty?

Jeżeli od niemal trzech miesięcy na rachunku bankowym w ogóle nie zostały zarejestrowane alimenty na dziecko, trzeba podjąć stosowne kroki, żeby je ponownie otrzymać. Niestety regularnie rozmaite okoliczności odkrywają jak jest to czasochłonne i ile możemy równocześnie mieć niespokojnych dni. W wypadku przyjęcia „kompromisu” środki powinny zawsze nadchodzić nieustannie. Natomiast w wypadku decyzji sądu – zwykle nie tak się dzieje. Wkrótce po rozwodzie byli małżonkowie niejednokrotnie nie pragną ze sobą mieć żadnego kontaktu, i bywa jeszcze tak, że któreś z nich zmienia miejsce pobytu, np. zaczyna przebywać za granicą. Cierpią na tym oboje oraz malutkie dziecko, które powinno mieć dane godne warunki życia. Alimenty nie są „wynalazkiem”, za pomocą którego można zaspokajać indywidualne potrzeby. Są przekazane oczywiście dla dziecka. Ono jest prawdziwym odbiorcą takich pieniędzy nawet wtedy, jeżeli samo nimi nie rozporządza. W jaki sposób coś wskórać w sytuacji, gdy przez dwa miesiące zostało zaksięgowanych parę groszy z powodu alimentów na dziecko?

Na wstępie należy umówić się z z dłużnikiem, nawet jeżeli jest to ogromnie bolesne. Rozwiązanie motywacji natychmiastowo daje perspektywę wybrania dalszej strategii. Jeśli to wcale nie daje żadnych rezultatów, stykamy się z przemocą albo ciszą, musimy wynająć doświadczonego adwokata, jaki „zaopiekuje się” dotkliwą dla nas kwestią uwzględniając wszystkie drobiazgi. Musi to być niezawodna osoba, zatem taka która zaangażuje się, będzie dopomagać na każdym kroku i wyjaśni wszelkie zawiłości prawne.

W jakiej sytuacji można skontaktować się z komornikiem?

Mamy szansę swobodnie wyselekcjonować komornika, u jakiego pozostawimy zawiadomienie. Najlepiej kierować się miejscem biura oraz liczebnością interesantów, jakich komornik musi obowiązkowo obsłużyć w swoim „okręgu”. O drobiazgi wystarczy spytać swego prawnika, który stwierdzi, jakie biura będą umiały owocnie podjąć się pochwycenia własności… oraz są nieopodal byłego partnera. Warto podać wszelkie wiadomości, jakie mamy o ówczesnym partnerze – oznaczenia rachunków bankowych, numery tablic rejestracyjnych, obligacje, adres ostatniego pobytu, nazwę firmy i informacje w sprawie spłacanych nieruchomości. Innymi słowy, jeżeli dobrze wiemy, że dłużnik ma określony kapitał (niekiedy ten skrzętnie skrywany), wolno nam wszystko powiedzieć komornikowi.

Nieefektywna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, że w ogóle nie posiadamy obecnie żadnych sposobności na odzyskanie środków finansowych. W wypadku, kiedy spełniamy kryteria dochodowe, jesteśmy w stanie wnioskować o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieefektywna to inaczej nieprzyjęcie alimentów na syna przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą przedsięwzięte właściwe działania wobec trasata. Na starcie dłużnik będzie wezwany do wytłumaczenia sprawy. Musi obowiązkowo skrupulatnie zrelacjonować swoją sytuację życiową i zawodową, przykładowo motywy niepłacenia alimentów. Ponadto będzie od niego wymagane złożenie zeznania majątkowego.

W sytuacji, kiedy były małżonek nie ma zatrudnienia czy nieefektywnie szuka zatrudnienia, musi wpisać się jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy. Musi również zaakceptować propozycję „angażu”, bowiem w innych okolicznościach zostanie uznany za „migającego się od przymusu alimentacyjnego”. W przypadku kiedy utrzymuje firmę, jaka nie zapewnia żadnych dochodów, też musi zapisać się w urzędzie, jednak w tym momencie jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli dłużnik przeprowadza wszystkie te czynności (a więc „kooperuje”), niestety nie można zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, gdy środków finansowych wciąż nie ma. Właściwe czynności wykonuje się w takich okolicznościach, jeżeli poprzez minione minimum pół roku nie spłacił on więcej niżeli połowę alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

Jeżeli były mąż nieprzerwanie wstrzymuje się od wpłacania alimentów na córkę, w końcu jest dłużnikiem ściganym przez prawo. W takiej sytuacji należy dostarczyć formularz o ściganie za przekroczenie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu po prostu o „nieustanną niealimentację”, mianowicie takie sytuacje życiowe, gdzie dłużnik zupełnie nie zamierza wypłacać, alimentów, bo „nie jest w humorze” oraz w ogóle nie ma równocześnie żadnych racjonalnych argumentów (wszelkie informacje musi obowiązkowo wyjaśnić nam nasz prawnik). Dodatkowo powinniśmy złożyć żądanie do starosty, ażeby zatrzymano prawo jazdy takiemu „sprawcy” oraz wpisano go do rejestru dłużników. Krótko mówiąc nie będzie miał opcji wziąć żadnego kredytu z banku, oprócz słynnych chwilówek online bez BIK, BIG, ZUS, US…

Skoro dobrze wiemy, że były partner naprawdę miał majątek, natomiast przekazał go któremukolwiek członkowi rodziny, wtedy możemy złożyć odpowiedni pozew: skargę pauliańską (o której informuje kodeks cywilny) czy zawiadomienie o popełnieniu nadużycia, które ma za zadanie blokować zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Powinniśmy dodatkowo wnosić o „alimenty od dziadków”, kiedy on nie jest ani trochę w stanie ich spłacać.

Jeśli pragniesz wiedzieć więcej, wejdź w link obok – Adwokat Toruń

Komentarze są wyłączone.