Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Telebimy na koncerty, eventy i konferencje
19 kwietnia, 2017
prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko
21 kwietnia, 2017
kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

W jakich sytuacjach trzeba zapłacić podatek od spadku?

Po śmierci członka rodziny, przykładowo męża albo brata, zazwyczaj otrzymujemy spadek. W niektórych sytuacjach nadzwyczaj cieszy on spadkobierców, bo wiąże się z niemałymi przychodami. W takiej sytuacji powinniśmy obowiązkowo zapłacić podatek do odpowiedniego urzędu, bo taką sytuację reguluje ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Powinniśmy wspomnieć, że możemy nabyć w spadku nie tylko pieniądze i dom, ale też niespłacone pożyczki. Jeżeli matka lub ojciec nie opłaci ich w trakcie swojego życia, wówczas przechodzą na innych członków rodziny. Możemy się przed tym oczywiście zabezpieczyć, m. in. wyrzekając się spadku podpisując odpowiednią umowę. Należałoby iść do kompetentnego prawnika, który objaśni nam sekrety prawa i zasugeruje, w jaki sposób powinniśmy postępować.

Które dobra materialne są opodatkowane?

Obiektem opodatkowania mogą być na przykład: dziedziczenie naturalne, nabywanie spadku na mocy testamentu, zachowek (jeśli spadkobierca był odrzucony w testamencie), depozyty finansowe (w owym przypadku zmarły rodzic lub małżonek powinien wnieść tzw. dyspozycję w razie śmierci), środki inwestycyjne, jak również wszelki dorobek występujący za granicą (aczkolwiek w tym miejscu w czasie otwarcia spadku spadkobierca musi posiadać obywatelstwo RP albo być polskim rezydentem podatkowym).

Należy opłacić też podatek wówczas, kiedy uprawomocni się postanowienie sądu w kwestii spuścizny. Innymi słowy, jeśli sąd zatwierdzi zyskanie spadku. W przypadku kiedy angażujemy w owej kwestii adwokata, to on powinien nam powierzyć orzeczenie sądu. Analogicznie jest wtedy, kiedy akt notarialny potwierdzający nabywanie spadku będzie zarejestrowany.

Czy są jakieś kwoty wolne od podatku?

Istnieje mnóstwo okoliczności, w jakich nie trzeba uiszczać podatku od spadku bądź darowizny. W kodeksach ujmuje się trzy kategorie podatkowe. Do pierwszej kwalifikuje się bliska rodzina: współmałżonek, oboje rodzice albo pradziadkowie. Do drugiej należą wnuki siostry, ciotki bądź współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy przynależą pozostali nabywcy spadku. Kwoty wolne od podatku są ustanawiane zgodnie z kategorią, do jakiej przynależy spadkobierca. Dla pierwszej klasy jest to kwota prawie 10.000 zł, dla drugiej – ponad 7.000 zł, a dla trzeciej – niemal 5.000 zł. W sytuacji, gdy wartość spuścizny w sumie nie przekroczy podanych powyżej kwot, nie trzeba dawać jakichkolwiek formularzy do urzędu skarbowego.

Jednak, jeżeli zdobędziemy spadek, którego wartość będzie o wiele wyższa aniżeli kwota nieopodatkowana, wówczas trzeba oddać oświadczenie podatkowe. Należy zrobić to w urzędzie położonym w miejscu zamieszkania spadkobiercy w ciągu jednego miesiąca od dnia usankcjonowania werdyktu sądu. Następnie otrzymamy decyzję urzędu o wysokości podatku, który trzeba zapłacić w przeciągu dwóch tygodni. Podatek oscyluje w obszarze od paru do kilkunastu procent oraz jest uzależniony od zaliczenia do wybranej grupy podatkowej.

Czym jest zrzeczenie się spadku?

Jednomyślnie z prawem każdy spadkobierca posiada zdolność zrezygnowania z dziedziczenia spadku, np. w przypadku, kiedy po zmarłym bracie zostają jakieś niespłacone zobowiązania. Według kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca niekiedy może przyjąć umowę ze spodziewanym spadkodawcą, w której rezygnuje z przejęcia majątku. Omawianą deklarację trzeba podpisać przed otwarciem spadku i jest ona przygotowywana na wypadek śmierci spadkodawcy. Ugodę trzeba zdecydowanie zatwierdzić u notariusza, bo inaczej będzie nieważna.

Należałoby wspomnieć, że jednym z głównych skutków rezygnacji z dziedziczenia jest całkowite wyłączenie z dziedziczenia dzieci, wnuków i następnych członków rodziny. W ogóle nie powinniśmy także w tej sytuacji odebrać zachowku.

Po odstąpieniu od przejęcia majątku mamy możliwość prosić o przywrócenie tego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Testator umieszcza nas w akcie „ostatniej woli” – w tym miejscu w zasadzie nie chodzi o dziedziczenie z upoważnienia określonej ustawy, lecz o spadkobranie z ramienia testamentu.

2. Możemy iść ponownie do kancelarii notarialnej i zaaprobować umowę o ponowne ustanowienie prawa do spuścizny.

Czy mam prawo do zachowku?

Każdy z nas posiada zezwolenie do napisania testamentu i odłączenia z niego niektórych krewnych, m. in. takich, którzy od początku nie interesowali się naszym losem. Oprócz tego jedyną osobą włączoną do testamentu jest ktoś spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, małżonkom i rodzicielom, którzy:

  • Mówiąc w skrócie nie byli w akcie ostatniej woli wydziedziczeni
  • Absolutnie nie zrezygnowali ze spadku
  • Nie zakwestionowali majątku
  • Nie zostali wzięci za niegodziwych
  • Jeśli chodzi o współmałżonka – jeżeli nie doszło sądowego zakończenia związku z winy możliwego spadkobiercy

Jeżeli zajął Cię ten materiał, kliknij w odnośnik obok – Adwokat Toruń – a odnajdziesz znacznie więcej informacji, przykładowo poradnictwo prawne.

Komentarze są wyłączone.