Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

kancelaria adwokacka toruń kancelaria toruń kancelaria
Sprawy rozwodowe, karne, finansowe – kiedy jest potrzebna pomoc adwokata?
3 kwietnia, 2017
Płaski brzuch odchudzanie toruń modelowanie ciała zabiegi
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
6 kwietnia, 2017
prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Jak dostać alimenty na dziecko?

Powinnością rodziców jest utrzymanie dziecka aż do czasu stania się przez nie dorosłym człowiekiem, natomiast w przypadku dzieci obarczonych kalectwem przymus taki nie upływa praktycznie nigdy. Do czasu, gdy dziecko wcale nie może zapewnić sobie normalnego bytu, zatem zapewnić sobie wszelkich niezbędnych środków do życia, wtedy naturalnie rodzice obowiązkowo muszą realizować owy obowiązek. Jedynie w przypadku, gdy fundusze dziecka jest spory i powinien mu zapewnić niezbędne rzeczy, wówczas rodzice bynajmniej nie powinni płacić na nie alimentów. Niemożność dziecka do autonomicznego „zarabiania na życie” jest centralnym argumentem zatwierdzania poprzez sąd alimentów.

Niewątpliwie najpierw sytuacja wygląda tak, że któreś spośród rodziców idzie do jakiejś z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i prosi o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód oraz o pośredniczenie w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Dopiero w następnej kolejności na wybranego z byłych współmałżonków są narzucane alimenty.

Omawiane zobowiązanie istnieje od momentu narodzin dziecka aż do momentu, kiedy będzie ono w stanie funkcjonować na własną rękę. Usamodzielnienie się absolutnie nie jest równoznaczne z ukończeniem 18 lat oraz dostaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. W praktyce żaden regulamin nie wskazuje ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, ponieważ każdy przypadek musi koniecznie być rozważony indywidualnie. Punktem odniesienia może być zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niepłacenia alimentów, bo był on przeświadczony, że skończenie przez córkę 18 lat jest równoznaczne z zaprzestaniem ich wypłacania. W trakcie konwersacji okazuje się jednak, że dziecko uczy się jeszcze lub ma umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz zupełnie nie będzie w stanie się uniezależnić z powodu poważnej choroby, m in. z powodu autyzmu.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Jest parę sytuacji, które w ogóle nie uwalniają rodziców z przymusu regulowania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (albo zamęście) z równorzędną niemożnością oddzielnego zarabiania na siebie. Niewątpliwie na początku partnerzy się wspierają we wszelkich praktycznych rzeczach, stąd jeśli którekolwiek z nich zarabia sporo i może partnera utrzymać, wtedy rodzice absolutnie nie powinni już sponsorować dziecka. Jeśli jednak spotykamy się z sytuacją przeciwległą – współmałżonek krótko mówiąc nie potrafi dać materialnego wsparcia obojgu – wówczas rodzice są zobowiązani pomóc. Niekiedy okoliczność jest jednak tak zawiła, że rada rzetelnej kancelarii jest wprost konieczna.

Alimenty powinni opłacać rodzice na swoje niewidome dziecko, które wcale nie jest w stanie w pojedynkę zabezpieczyć sobie bytu. Ma grupę inwalidzką lub niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I nie ma w tym miejscu znaczenia motyw zaprezentowanego stanu rzeczy, np. gdy dziecko nadużywa alkoholu albo zażywa twarde narkotyki. Generalnie, dziecko z trwałą wadą cielesną albo umysłową obowiązkowo muszą utrzymywać matka i ojciec. Niekiedy do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy ogólnie rzecz ujmując nie zamierzają niepełnosprawnego dziecka „sponsorować” i robią wszystko – naturalnie cynicznie – żeby nie płacić alimentów oraz pozbyć się obowiązku.

Osiemnastoletnie dziecko może pobierać alimenty także wtedy, gdy ukończyło 18 lat, nie uczy się w żadnej szkole, nie zostało nigdzie zatrudnione i w ogóle nie potrafi znaleźć pracy. Jeżeli pragnie zdobyć alimenty od rodziców, musi bezwarunkowo ujawnić, że jego sytuacja materialna jest fatalna, m in. żyje w ubóstwie.

Alimenty z pewnością uzyska każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, np. w technikum czy na uniwersytecie. Zasadniczo, tak długo jak dziecko pobiera naukę, rodzice mają obowiązek regulować alimenty. Wygaśnięcie przymusu alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – gdy dziecko, mimo iż zdobywa wykształcenie – może indywidualnie się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Matka i ojciec w ogóle nie muszą opłacać alimentów wówczas, gdy dziecko posiada takie zarobki, iż może uregulować wszelkie koszty utrzymania, przykładowo sfinansować mieszkanie, jedzenie, Internet oraz różne inne nieodzowne do odpowiedniego egzystowania rzeczy. Wpływem w sumie nie musi obowiązkowo być w owym przypadku jedynie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, ale także renta socjalna, stypendia osiągane na uczelni wyższej bądź zarobki pozyskiwane przez zarabiające rodzeństwo. Nieraz na skutek antagonizmów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Dziecko angażuje jakiegoś z adwokatów z Torunia i rywalizuje z rodzicami, bowiem posiada zatrudnienie w wymiarze 1/6 etatu oraz nie ma praktycznie środków do normalnego funkcjonowania.

Zobowiązanie alimentacyjne gaśnie w niektórych przypadkach przed uzyskaniem przez dziecko pełnoletności, jednak takie sytuacje są nader rzadkie. Dziecko musi ukończyć naukę oraz nabyć zawód, dzięki któremu będzie miało możliwość zagwarantować utrzymanie nie tylko sobie, ale również swojej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wysokość alimentów zależy od kilku podstawowych czynników: umotywowanych potrzeb dziecka, możliwości zarobkowych rodziców, zdolności majątkowych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę niezależne wysiłki rodzica w sprawie dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli zainteresował Cię ten materiał, zamierzasz wiedzieć więcej o poradach udzielanych przez adwokatów oraz innych usługach świadczonych przez mecenasów, wejdź w odsyłacz obok – Kancelaria – a może znajdziesz dokładnie to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.