Czy przedawnione długi trzeba spłacać? Porady prawnika

odzyskiwanie danych toruń odzyskiwanie sms odzyskiwanie zdjęć
Jak wygląda odzyskiwanie danych z telefonu?
28 kwietnia, 2017
dj na wesele gdańsk muzyka na wesele muzyka do pierwszego tańca
Wspaniała muzyka na Twoje wesele, czyli co może zrobić dla Ciebie DJ
5 maja, 2017
adwokat bydgoszcz dobry prawnik kancelaria adwokacka długi

adwokat bydgoszcz dobry prawnik kancelaria adwokacka długi

Specyfika funkcjonowania firm windykacyjnych

Ogromna ilość firm dochodzących wierzytelności jest kierowana przez osoby, które ukończyły studia z prawa, jednak nie posiadają aplikacji. Z tego względu mają orientacyjną wiedzę z dziedziny polskiego prawa cywilnego. Dochodzenie rozmaitego rodzaju wierzytelności wymaga mocniejszego poświęcenia i zdolności, którego absolutnie nie możemy wypracować w inny sposób, jak podczas praktyk w kancelarii prawniczej u „dojrzalszych” kolegów po fachu. Tu potrzebny jest adwokat, który niewątpliwie będzie rozumiał, które czynności należy przedsięwziąć. Instytucje windykacyjne przeważnie nie biorą żadnej „przedpłaty” oraz umawiają się głównie na odsetek od zainkasowanego długu. Przeważnie jest to od 15% do plus minus 50% całkowitej sumy. To naturalnie fakty tyczące się Odbiorców. Oni w zasadzie nie muszą praktycznie robić żadnych kroków, poza czekaniem na zapłacenie części długu poprzez omawianą firmę. Zaś co w tymże momencie ma miejsce z trasatem?

Wezwanie do zapłaty, czyli niekończące się listy, e-maile i telefony

Warto jest w niniejszym miejscu rozpoznać dwie sprawy: gdy jakakolwiek osoba właśnie co stała się trasatem oraz zadłużenia przedawnione, jakich nie należy zwracać. W pierwszej sytuacji trasat musi obligatoryjnie spłacić nieuregulowane wierzytelności pod rygorem procesu sądowego, wydania wyroku, zarekwirowania wszelkich funduszy poprzez komornika i w rezultacie uiszczenia o wiele pokaźniejszej kwoty niżeli źródłowa. Jeżeli chodzi o wierzytelności przedawnione, wtedy absolutnie nie należy zwracać zadłużenia – taką instrukcję otrzymamy od jakiegokolwiek prawnika. Niestety przeważająca część przedsiębiorstw dochodzących zwrotu długów nie pyta już o uregulowanie omawianego długu, lecz niepokoi trasatów destrukcyjnymi konsekwencjami ich nieuregulowania. Robią to przy użyciu listów, jakie raz za razem wpadają do skrzynki na korespondencję, co najmniej kilkunastu wiadomości e-mail oraz męczących kontaktów telefonicznych z numerów zastrzeżonych. Zazwyczaj dokumenty są sformułowane w taki sposób, żeby wierzyciel wpadł na to, iż rzeczywiście powinien coś uiścić. Mnóstwo w nich skomplikowanych dla „typowego zjadacza chleba” stwierdzeń typu „inwestycyjny niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz zamknięty.” Co faktycznie w niniejszej okoliczności trzeba zrobić?

Tylko aktualne długi musimy spłacać

Wtedy musimy przyjąć pozew o uiszczenie długu z sądu (o ile długu uprzednio nie pokryliśmy). W żadnym razie decyzji z sądu nie powinniśmy marginalizować, ponieważ po pewnym czasie (uprawomocnienie) ma ono moc egzekucyjną. Kiedy informacje włączone w pozwie są dyskusyjne lub dołożono do pozwu nieuczciwe dowody – tym bardziej powinniśmy odpowiedzieć. Trasat ma podstawę, aby się asekurować, np. gdy doszło do utraty ważności wierzytelności. W owej okoliczności trzeba zaczerpnąć z pomocy prawnej bądź iść do dowolnej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, która wyjaśni nam, jakie propozycje będą najodpowiedniejsze. Cesjonariusz, który dochodzi swych należności, posiada obowiązek sformułować w czasie rozprawy sądowej dowody, m. in. odnotowany mandat za jazdę komunikacją miejską bez biletu.

Jak się zachować, kiedy długi są przedawnione?

Spółki ściągające długi nie posiadają zupełnie najmniejszych praw. Posiada je trybunał, egzekutor, obrońca – jednak nie firma zajmująca się inkasowaniem przedawnionych długów. Jeśli zatem uzyskaliśmy wezwanie do zapłaty od takiego podmiotu, nie można realizować takich czynności:

1. Po prostu nie można dawać odpowiedzi na powiadomienia, e-maile oraz telefony, bo będzie to równoważne z trwaniem wierzytelności (którego absolutnie nie należy zwracać)

2. Jeśli zaprezentowana spółka łączy się telefonicznie, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż cała rozmowa będzie utrwalona – zaś to w dużej części przypadków może oczywiście negatywnie wpływać na naszą sprawę. Więc nie pozwalajmy się nagrywać, mówiąc w skrócie nie wchodźmy w żadne dyskusje z windykatorami pracującymi w telemarketingu. Zwyczajnie zarzućmy połączenie, zwłaszcza jeżeli nie jest w ogóle widoczny numer telefonu.

3. Ogólnie rzecz ujmując nie dajmy się terroryzować! W przypadku nieważnych długów przenigdy nie piszmy zaświadczeń odwoławczych, próśb spłacania długu rozłożonego na raty, pomysłów odłożenia momentu zwrotu zadłużenia etc. Absolutnie nie dajmy się też nabrać na układy, a mianowicie „promocje” oraz „rabaty” tyczące się przedawnionych wierzytelności.

4. W ogóle nie wysyłajmy minimalnej ilości pieniędzy na konto instytucji windykacyjnej, nawet kilku złotych. Ponieważ wtedy wystartuje cała machina odzyskiwania zadłużeń. Pokrycie choćby wyjątkowo niskiej ilości pieniędzy jest tożsame z tym, że dług uwzględniamy.

5. Jeśli odebraliśmy niezrozumiałe pismo, idźmy po pomoc do adwokata, który wyłoży nam oddzielne jego odcinki.

Trzeba także pamiętać o tym, iż długi stare możemy sfinansować dobrowolnie. Środki pieniężne nie znajdą się tymczasem na rachunku w banku początkowego pożyczkodawcy, lecz jednostki, jaka powyższy dług w późniejszym czasie kupiła. Warto w tym przypadku zadać sobie ważne pytanie: czy powinniśmy płacić? Zapłacenie prawdziwemu pożyczkodawcy nieaktualnego długu ma sens, tymczasem płacenie placówkom, które od siebie wzajemnie odkupują zadłużenia oraz liczą na natychmiastowy sukces – prawdopodobnie nie. Szczególnie, iż większość dopuszcza się nadwyrężenia polskiego systemu prawnego.

Jeśli zajął Cię ten materiał oraz chcesz obejrzeć, jak wygląda specjalistyczna strona adwokata, możesz kliknąć tu – Kancelaria adwokacka Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.