Adwokat – zawód pełny pasji

Notariusz Toruń - Kancelaria notarialna Toruń - Notariusz Aleksandra Radzińska - Aleksandra Radzińska kancelaria notarialna
Czym zajmuje się notariusz?
21 marca, 2017
Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia
Pojazdy uprzywilejowanie – zdobywanie uprawnień, wymagania, rodzaje kursów
24 marca, 2017

Wielu uczniów zapytanych o to kim chcą zostać jak dorosną, od razu odpowiada – adwokat. Tak samo jest z młodzieżą w wieku licealnym. Młode osoby śledząc często nie zgadzające się z rzeczywistością seriale, zachwycają się życiem i pracą prawników. Funkcja ta niesie za sobą za równo zalety jak i oczywiste wady. Z pewnością praca w instytucjach prawnych daje dużo satysfakcji nie tylko zawodowej, ale także pieniężnej. Prawnicy nie narzekają na brak ciekawych wydarzeń, to trzeba stwierdzić na samym początku. Ale czy praca w tym zawodzie jest dla Ciebie?

Stojąc na progu dojrzałości nie masz pojęcia jeszcze co pragniesz w życiu robić. Zapewne nie masz nawet pojęcia co będziesz robić w przyszłym tygodniu, a co dopiero w tak rozległym czasie jak 5 przyszłych lat. Nie przejmuj się, nie jesteś w tym osamotniony. Bardzo duża liczba młodych osób zdając egzamin maturalny ma wyraźny kłopot z doborem ścieżki kariery. Z jednej strony intrygują nas dobrze płatne zawody, ale z drugiej nie chcemy chcemy stracić całego życia z powodu sporych dochodów. Jeżeli pragniesz postawić na karierę w kancelarii adwokackiej poczytaj ten poradnik dotyczący zawodu adwokata i struktury sądownictwa polskiego. Żywimy nadzieję, że przemyślisz wszystkie plusy i minusy, a Twoja decyzja o ścieżce zawodowej będzie wzmocniona dokładną analizą i pewnymi argumentami, które w zawodzie adwokata są równie niezbędne.

Prawnik – początki nauki

Jeśli jesteś w tym podpunkcie świadczy to, że początkowy krok w stronę kariery legislacyjnej został postawiony. Musisz wiedzieć, że czeka Cię nie lada wyprawa przez 5 lat studiów i parę lat aplikacji. Natomiast późniejsza praca w zawodzie prawnika wynagrodzi Ci bezsenne noce na zdobywaniu wiedzy. Zacznijmy jednak od podstaw. Co potrzebujesz przygotować na starcie? Niewątpliwie wybrać właściwą uczelnię. Studia prawnicze zapewniane są zarówno przez powszechne, jak i prywatne jednostki w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Dobrze pójść do szkoły publicznej, gdzie nauka jest nieodpłatna. Jeżeli jednak masz plan pracować w trakcie studiów powinieneś wiedzieć, ze na poszczególnych uniwersytetach połączenie tych dwóch rzeczy może być niemożliwe. W takim przypadku warto rozważyć studia zaoczne, czyli zajęciach weekendowych lub wieczorowych. Oczywiście są one płatne.

W trakcie nauki w szkole wyższej będziesz miał do czynienia z takimi przedmiotami jak prawo karne, prawo cywilne, prawo administracyjne, jak i prawo międzynarodowe. Każda z tych dyscyplin wyszkoli Cię do służby w instytucjach prawnych. Od Ciebie zależne jest którą z gałęzi prawnych wybierzesz na swoją specjalizację. Nie zapomnij lepiej znać się dobrze na jednej kwestii, niż na kilku średnio. W zawodzie mecenasa to wiedza jest kluczem do sukcesu, zatem zatroszcz się o to aby podczas studiów rozwijać ją jak najmocniej. Po pięciu semestrach czeka Cię obrona magisterska. W prawdzie Ty określasz tematykę pracy rozliczeniowej. Sam egzamin końcowy jest dość łagodny. Prawdziwe zaczynają się po tym okresie, gdy musisz rozstrzygnąć na jaką aplikację chciałbyś pójść. Możemy wyliczyć sześć najbardziej kluczowych – adwokacką, radcowską, komorniczą, notarialną, prokuratorską i sędziowską. Aplikacja to system praktyki zawodowej dla absolwentów studiów prawniczych. Na starcie wymagane jest zdanie egzaminu wstępnego, a po odbytej aplikacji musisz zdać egzamin rozliczeniowe, który jest bardzo wszechstronny. Jednakże po dodatnim rezultacie rozpościera się przed Tobą ścieżka do kariery w wybranym zawodzie prawniczym.

Na czym polega zawód adwokata?

Po ukończeniu aplikacji otrzymujesz uprawnienia do wykonywania określonego zawodu – radcy prawnego, komornika, lub też adwokata. Adwokat jest generalnie najbardziej rozwiniętą specjalizacją, ponieważ zarówno może udzielać porad prawnych, jak i zastępować swoich Kontrahentów w sądzie. Powiązany jest z domeną prawa karnego, jak i prawa cywilnego. Może zatem z jednej strony zostać mecenasem podejrzanego o wykroczenie z kodeksu karnego, jak i zastępcą procesowym osoby zaskarżonej w związku z czynem wyszczególnionym w kodeksie cywilnym. Adwokat jest w stanie realizować indywidualną kancelarię prawną, lub być zatrudniony w innym biurze prawnym, lub na przykład w jednostce międzynarodowej.

Prawnik to bardzo ciekawy i zajmujący zawód, w którym wielokrotnie należy zachowywać zimną krew. Z całkowitą pewnością nie jest to zawód dla ludzi o słabej psychice. Jeśli potrafisz analitycznie podchodzić do problemów, widzieć wydarzenia z dystansu, łatwo utrwalasz fakty i jesteś tolerancyjny w stosunku do ludzi, przypuszczalnie praca prawnika jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy adwokatów, wstąp na stronę doświadczonej kancelarii prawnej Ius Cogens z Torunia. W dziale Blog znajdziesz bardzo dużo interesujących porad prawnych.

Kancelaria adwokacka Ius Cogens zajmuje się prowadzeniem usług powiązanych z prawem karnym i cywilnym. Doskonali prawnicy oferują wysokiej klasy doradztwo prawnicze , oraz reprezentację sądową przed sądami powszechnymi w każdej instancji, instytucjami samorządowymi i urzędami, wszędzie tam gdzie króluje litera prawa. Wejdź na tą stronę i odkryj nową jakość usług prawnych: Adwokat

Komentarze są wyłączone.