Systemy automatycznego nawadniania

Dobry Fryzjer – szukamy dobrego fryzjera
19 grudnia, 2019
Nowoczesne sposoby termoizolacji
28 sierpnia, 2020

Nawadnianie ogrodów

Gdy ważne jest dla nas to, by ogród ładnie się prezentował, głównym elementem, jaki zachowa go w dobrym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny przycinając je, czy dopasowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, niestety zwykłe metody nawadniania nie dość, że pochłaniają czas oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Ze względu na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o konieczności podlania ogrodu, ale również mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – korzystanie ze zwykłej konewki zajmuje niezwykle dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podpiąć wąż pod kran, co o wiele upraszcza dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz ciągłego dolewania wody. Do ręcznego podlewania możemy przyłączyć pistolet, jaki pozwala na regulację ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez konieczności odcinania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które podczepia się pod wąż oraz które również usprawniają nawodnienie ogrodu oraz znacznie ograniczają nasz wkład pracy.

Jeżeli jednak myślimy o większym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia . Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny elektroniczny sterownik zakładany na kran, co umożliwia automatycznie włączanie momentu zraszania. Wadą tego sposobu są widoczne rozłożone po ogrodzie węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja obszernego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich oraz mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda zaangażowania w postaci planu oraz montażu pełnego systemu. Z reguły system rozprowadzany jest pod ziemią. Potrzebne jest zamontowanie programatora, rur rozlewających wodę, podłączonych do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które koniecznych do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi być zamontowany przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Wśród ogrodowych zraszaczy kupimy kilka różnych rodzajów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one bardzo dobrze jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane dlatego że ich bazową zaletą jest równe nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące wielkość strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich kluczową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania chowają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, dlatego że mogą zostać wyregulowane w zakresie 360o. Bardzo dobrze znajdą zastosowanie w podlewaniu trawników i mają wiele funkcji oraz są lepsze pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w kreowaniu maleńkiej mgiełki, dlatego sprawdzą się w przypadku roślin, które nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugim rodzajem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zwykle wykorzystywane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Ze względu na to będą najlepsze do nawadniania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych oraz warzywników. Zaletą tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo jest to system mocno ekonomiczny, ze względu na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące składają się z przewodów ze specjalnymi kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki wydajnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je zaledwie na małych przestrzeniach, do nawadniania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość łatwiej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Projektowanie ogrodów Toruń

Komentarze są wyłączone.