Radiologia w gabinecie stomatologicznym

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacja do biura – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi oferuje stomatologia estetyczna
29 sierpnia, 2020

RTG zębów w gabinecie dentystycznym

RTG w stomatologii służy w głównej mierze trafnej diagnozie przypadku. Stomatolodzy przeprowadzają prześwietlenia rentgenowskie, żeby mogli zdobyć niezbędne dane co do ułożenia oraz stanu zębów w jamie ustnej. Z reguły dzięki temu następuje przybliżenie problemów, które nie są widoczne, podczas rutynowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w stomatologii to po prostu RTG zębów. Z reguły takie prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe przedstawia obraz 2-3 zębów. Zaletą zdjęcia punktowego jest to, że drobiazgowo ukazuje pojedyncze zęby, co ułatwia stomatologowi diagnozę. Tymczasem zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne pokazuje cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne ukazuje rozmieszczenie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, co przybliża obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u stomatologa wykonuje się dla wielu specjalizacji w dentystyce. Zazwyczaj, specjalistycznego skorzystania z RTG, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Radiologia zębów przynosi efekty rozpoznawaniu chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian kostnych – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie uznaje się także jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują wcześniejszego ustalenia umiejscowienia zębów. Za pomocą tego ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk stwierdza, jak rozległą przerwę powstałą po utraceniu zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeśli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi oraz doznał urazu szczęki lub zębów, stomatolog również kieruje go na podjęcie badań radiologicznych. RTG zębów uwidacznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże narzędzie, jeśli ugrzęzło wewnątrz kanału zęba, a ponadto jest koniecznym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Zazwyczaj stomatolog zleca powtórzenie badań RTG po ukończeniu leczenia, żeby ocenić jego efekty.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów u stomatologa?

Współcześnie często w gabinetach stomatologicznych realizuje się zdjęcia radiologiczne na miejscu od razu w czasie wizyty. To spore uproszczenie dla pacjentów, ponieważ mogą uniknąć rejestrowania się na kolejną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Wbrew obawom zrobienie zdjęcia RTG zębów nie boli oraz nie wymusza od pacjenta przygotowań. Warto po prostu zjeść posiłek, wypić oraz zarzyć swoje lekarstwa.

Jedynym wymaganiem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest usunięcie wszystkich metalowych przedmiotów z obszaru szyi i twarzy. Co oznacza, że na rentgen u dentysty wygodniej przyjść bez biżuterii i spinek, a moment przed zabiegiem trzeba ściągnąć okulary, protezy i aparaty słuchowe.

Samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje raptem kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy rozwoju technologicznej, zazwyczaj jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto wspomnieć, że stomatolog, wykonujący rentgen przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o wszystkich etapach przeprowadzanego badania.

Zdjęcia RTG wywołują obawy, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, natomiast nie trzeba się martwić, ponieważ w czasie robienia prześwietlenia rentgen zębów u dentysty, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Ciało przyswaja tylko niewielką dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ma na sobie specjalny ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie wykonywać rentgen zbyt często, maksymalne co pół roku, z tego względu warto przypomnieć sobie, kiedy robiło się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich muszą omijać kobiety w ciąży, bez różnicy, czy mają je mieć przeprowadzone dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, aby ciężarna odpuściła badania.

Plusy radiologii cyfrowej u stomatologa.

Ze względu na to, że rentgen zębów można zrobić w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, dobrze znaleźć zalety takiego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika prześwietlenia miała klisza, która z reguły zajmowała sporo miejsca oraz mogła łatwo ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, ponieważ pliki można zapisać w komputerze. To szczególna zaleta, dlatego że pozwala ona na przekazywanie obrazu prześwietlenia radiologicznego w dowolne miejsce, bez przymusu wożenia pełnej dokumentacji badań radiologicznych. Dentysta może je zobaczyć oraz dowolnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest zdecydowanie wytrzymalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto wspomnieć, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.