Dentysta dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa Toruń
2 września, 2020

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube palce do ust, aż pękały nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu maluchowi takich przeżyć i nauczyć go, że zdrowie zębów jest istotne, trzeba odpowiednio wybrać lekarza, który nie zniechęci, a zabawi malucha. Jakie warunki powinien spełniać dobry stomatolog dla najmłodszego pacjenta?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Specjaliści uważają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, tym bardziej może być powodem stresu dla małego dziecka. Jeśli zatem planujesz zapisać swoje dziecko do stomatologa, zdecyduj się na tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi dedykowane dzieciom. Większość gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne oswajanie się najmłodszych z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej maluchom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na zabawce. Istotny jest też udział rodziców w pierwszej wizycie- muszą oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami przebadać ząbki, spokojnie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Młody pacjent wyczuwa stres rodziców, dlatego bardzo ważna jest też normalna rozmowa z dentystą i komunikowanie maluszkowi bazowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Przyjazne fotele w kształcie zwierzątek, zabawki, puzzle  w poczekalni, monitor z bajkami odwracające uwagę małego pacjenta, dużo kolorów, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Wydawać by się mogło, że to tylko niepotrzebne szczegóły, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Kolorowo urządzony gabinet stomatologiczny sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dla niego obce. Dlatego nie wpada w panikę i prościej rozproszyć jego uwagę i wykonać niezbędne zabiegi.

  1. Najnowocześniejsze znieczulenia dla najmłodszych

Zdarzają się osoby, które twierdzą, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Zaniedbane mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków prowadzi natomiast do patologii zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan uzębienia malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, wzdrygając się, wspomina pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla dzieci ale także innowacyjnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się rozluźnione wręcz trochę otumanione. W tym miejscu należy podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla maluchów i ma mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale też niemiłe poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? Jest to zupełnie bezpieczna, acz innowacyjna metoda znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o odmiennym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i często polecany przez dentystów głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług adresowanych do najmłodszych znajdziemy także opcję założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy z całą pewnością stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać wypełnienie w wymarzonym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Podczas wyboru gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko starannie wykształcony i doświadczony. Przede wszystkim musi lubić młodych pacjentów, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie stomatolog ma dobre podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty specjalista powinien też opowiedzieć maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o dentyście, jeśli dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- jak i ile razy dziennie je czyścić i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić smakową pastą do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to zupełnie przyjemna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Dentysta Grudziądz

Komentarze są wyłączone.