Chirurgia szczękowa Toruń

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w Google maps
11 września, 2020

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia przewlekłych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg stomatolog, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą tylko w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

CO TO JEST CHIRURGIA SZCZĘKOWA?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy w wyniku nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może także nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także poprawić walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, jednak nie wychodzą ponad błonę śluzową albo kształcą się w środku kości. Wynikiem tego jest groźny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w inne, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w jamie ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel występuje niedostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, silnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W skomplikowanych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W punkcie złamania zazwyczaj umieszczane są odpowiednie szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, z uwagi na możliwość nadawania im odpowiedniego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Są to także efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w przypadku utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza powody dolegliwości. Wyrywany jest tylko zmieniony fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj dotyczy kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie rozwoju miał niedużo miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Ubytki w uzębieniu powstają z różnych powodów. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia ubytków w uzębieniu, poprzez wszczepienie implantów zębów. Takie działanie ma dużo zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, porównywalne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, po to by poprawić estetykę żuchwy. Wykonywane są również przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w placówkach, mających zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurg stomatolog

Komentarze są wyłączone.