Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Okna i drzwi dla domu
Okna i drzwi – postaw na najlepszych
5 grudnia, 2017
Malowanie bawialni
Malowanie bawialni i sal zabaw
14 grudnia, 2017

Zamieszkanie w domu dla większości jest realizacją najgłębszych marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Miesiącami czytamy strony biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym gąszczu odszukać tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, domek mający 70 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przeanalizować należy też kwestię miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do centrum.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy budynek od pośrednika. dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Stare, domy posiadają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Budynek nie stoi w próżni. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę działki na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ pieniądze i w takim wypadku warto to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do zbadania. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przestudiowanie papierów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie należy żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi sposobami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z działką. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

Świat nieruchomości, domy na sprzedaż

Komentarze są wyłączone.