Usługi brukarskie Toruń

Okna pasywne w budownictwie
15 września, 2020
enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Oprogramowanie enova365
15 września, 2020

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zniszczała zbyt szybko. Żeby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć obniżania się, ale też najwyższej jakości surowców do wyłożenia podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i jednocześnie niedrogich surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki stanie się zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie kształtu znacznie ułatwia nałożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast całkowita dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, kiedy potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do do swojego budżetu z uwagi na obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne, skoki temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Główną niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Ze względu na deszcze i śniegi i nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami i rosną, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać wiele czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być wykonany we właściwy sposób, co zwykle wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Co więcej dzięki zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową korzyść, tj. brak odkładającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd stał się wytrzymały i żeby spełniał swoją rolę przez wiele lat. Trzeba unikać zostawiania sporych przerw pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozłożyć je jeden obok drugiego, a szczeliny zasypać mieszanką cementu i piasku. Nieodpowiednio ułożony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Co więcej naturalna nierówność kamienia oznacza, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu form lub stempli. Taką metodą możemy osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez problemu można dopasować do designu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Podstawową korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i odporność na niszczenie i warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Natomiast jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.