Podjazd do domu – co oprócz kostki

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi oferuje stomatologia estetyczna
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar własnej produkcji – maszyny do produkcji
30 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zniszczała zbyt szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przystosowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć osuwania się, ale też najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, dlatego przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i niekosztownych tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki będzie tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie formy bardzo usprawnia ułożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast pełna dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, kiedy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej też można dopasować do swojego portfela z uwagi na obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki pogodowe, wahania temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Największą niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi i przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem zmieniac kolor, przez co gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami i wyrastają, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać dużo czasu. Dodatkowo, by podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać ułożony we właściwy sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkowy plus, w postaci braku zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd stał się trwały i żeby spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Powinno się unikać tworzenia dużych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jeden przy drugim, a szpary wypełnić mieszanką cementu i piasku. Niedpowiednio rozmieszczony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia oznacza, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez trudu możemy dopasować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kostka brukowa, kamień oraz beton mają swoje zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest lekkość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Komentarze są wyłączone.