Pianka PUR – ocieplanie nie tylko dla domu

Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy – dlaczego warto się skusić?
21 grudnia, 2017
Jak otworzyć sklep internetowy - poradnik
Jak otworzyć sklep internetowy – krótka analiza
5 stycznia, 2018

Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Idealna działka to istotny element planu jakim jest dom marzeń. Na lokalizacji trudne decyzje się nie kończą. Schemat domu potrafi bardzo zaangażować. Przemyśleć trzeba nie tylko optymalną powierzchnię, ale także rozłożenie pokojów. Całość powinna idealnie współgrać, tak żeby każdy mieszkaniec czuł się komfortowo. Przeanalizować trzeba także o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Ogromnym wyzwaniem jest też wybór odpowiedniej metody ogrzewania. Nie wszędzie jest możliwość podłączenia się do sieci gazowej. W takim wypadku przeanalizować należy montaż pieca węglowego lub olejowego. Wybór ten ma wpływ nie tylko na późniejsze koszty ogrzewania, ale też na komfort konieczność magazynowania opału.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany. Nasz dom będzie tracił ciepło. Ogromne straty są wynikiem niedostatecznie ocieplonego poddasza. Dlatego sprawy zabezpieczenia termicznego nie należy umniejszać. Metoda termoizolacji domu jest istotna. Wykorzystywane są różne materiały: wełna izolacyjna czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, nazywana dla ułatwienia pianką PUR.

Opcji jest wiele

Najczęściej stosowanym materiałem wykorzystywanym do zabezpieczania przed utratą ciepła z domów jest styropian. Ma on wiele zalet:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednak nie nie jest polecany do izolacji tych elementów domu, które są łatwopalne – tyczy się to przede wszystkim elementów drewnianych. Opcją jest wełna izolacyjna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród fachowców zajmujących się izolacją. Wełna jest niepalna, perfekcyjnie zabezpiecza przed denerwującymi dźwiękami. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak lepszej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę powinno się chronić przed nasiąkaniem poprzez wykorzystanie folii zabezpieczających. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Pianka poliuretanowa jest coraz popularniejsza. Piankę wykorzystuje się wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w licznych wariantach. Tworzy się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Piankę tworzą dwa składniki:utwardzacz, jakim jest izocyjanian i poliol. Oba składniki doprowadza się do odpowiedniej temperatury i potem poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą stosuje się do izolacji. Podczas natryskiwania pianka powiększa objętość i natychmiastowo wiąże się. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale przylega do niemal każdej powierzchni. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Pianka PUR w dwóch wersjach

Piankę dzieli się ze względu na różnice w strukturze. Wyróżnia się otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia przeznaczona jest do termoizolacji budynków od zewnątrz. Oprócz ochrony przez utratą ciepła jest też świetnym materiałem izolującym przed wodą, dlatego stosowana jest do ochrony fundamentów. Oczywiście można ją zastosować także wewnątrz budynku. Jest to bardzo lekki materiał. Dodatkowo pianka otwarto komórkowa pianka PUR na porowata strukturę, sprawia to, znacząco ułatwia to wentylację. Stosuje się ją do termoizolacji pomieszczeń.

Zalety ocieplania natryskowego

Pianka PUR jest bardzo uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część domu. Używana jest jako produkt chroniący przed utratą ciepła w budynkach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach przemysłowych. Termoizolacja z pianki PUR jest przyjazne dla alergików. Pianka nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, przez co nie stanowi zagrożenia. Pianka poliuretanowa nie wydziela toksyn, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, dlatego nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Następną pozytywną cechą jest wodoodporność. Pianka PUR nie nasiąka i nie odkształca się. Zastosowanie dodatkowych umocnień jest niepotrzebne, ponieważ świetnie przylega do drewna, betonu czy papy. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Przez nie ucieka więcej ciepła. Zastosowanie pianki zmniejsza ten problem. Poliuretan tworzy jednolitą powłokę dlatego nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Daje to możliwość ocieplenia nawet niestandardowej więźby dachowej i to w błyskawicznym czasie. Dla porównania, izolacja z waty wymaga docinania i łączenia elementów oraz zaangażowania kilku osób.

Właściwe ocieplenie budynku to wydatek który trzeba przemyśleć i odpowiednio wdrożyć. Przeanalizować należy pozytywne i negatywna strony każdej z metod. Najczęściej stosowane materiały stosowane do termoizolacji od kilku lat mają poważnego konkurenta jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka poliuretanowa zyskuje w oczach fachowców, zauważają oni jej mnogość zastosowań. Znacząca zaletą jest także krótki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka poliuretanowa sprawdza się zarówno w domach jedno lub wielorodzinnych, ale także jako ocieplenie budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.

Komentarze są wyłączone.