Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

Firma sprzątająca
28 września, 2020
Warsztat samochodowy z serwisem aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się wykorzystywane, nie tylko ze względu na bardzo dobre właściwości termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych tworzyw wykorzystywanych do ocieplania , dzięki czemu co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą mocną stroną, dzięki której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu ściśle przylega oraz formuje się w załamaniach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba skracać oraz dopasowywać, przez co ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Porządnie rozprowadzona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie budową oraz cechami, co sprawia, że są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR używana jest zwykle do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się również do izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamknięto-komórkowa pianka PUR najlepsza jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się też umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, np. drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Lepiej, aby przed ociepleniem powierzchnia były wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  Tą metodą gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić to zgodnie ze wskazaniami konieczne są odpowiednie warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę tłumaczy rozbieżność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest mocno sprężysta. Pianka ta po wyschnięciu staje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale słabo chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka PUR ma małą masę (około 8-10 kg/m3), więc w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko wodoodporna. Z tego względu często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie słoneczne, dlatego niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni oraz dopasowanie się do zakamarków i załamań, eliminuje ryzyko powstania termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych materiałów termicznej izolacji to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa oraz szybko twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, dlatego nie spada na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie traci przyczepności i swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Co więcej istotne jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy wziąć małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Także w tej sytuacji da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki albo nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

Komentarze są wyłączone.