Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Kubki termiczne dla każdego
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Kupujemy termos na prezent – który najlepszy oraz jak go wybrać
29 sierpnia, 2020

Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się wykorzystywane, ponieważ wyróżniają ją świetne parametry termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych surowców stosowanych do ocieplania , dlatego co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą mocną stroną, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termicznej izolacji jest sposób aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera oraz kształtuje się w zgięciach oraz w kątach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba skracać oraz układać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych oraz zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Dobrze nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz właściwościami, z tego względu są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR wykorzystywana jest szczególnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się także do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do ocieplania natryskowego zewnętrznych powierzchni, podłóg i findamentów. Ten typ pianki PUR można też rozłożyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Najlepiej, by przed ociepleniem przestrzeń były pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą metodą gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby wykonać to poprawnie konieczne są odpowiednie warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę motywuje rozbieżność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest bardzo elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem wodoodporna. Z uwagi na to często wykorzystuje się ją do izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie słoneczne, przez co niezbędna będzie uzupełniająca ochrona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR należy jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W porównaniu do innych surowców izolacji termicznej to najszybsza technika ogrzania budynku. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, dlatego trzyma się na wielu materiałach, a z upływem lat nie gubi przyczepności oraz właściwości. Nie ubija się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie deformuje. Bardzo ważne jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć słabą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Również w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Izolacje natryskowe

Komentarze są wyłączone.