Klimatyzacja do biura – Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest też użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 27°C. Także poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej by był w granicach 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury trzeba podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur pomiędzy pokojami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zredukować przeciągi i podmuchy powietrza. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Oszczędny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tej kategorii im większe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

By działanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne należy zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, by odbijały światło słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzatorów. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, co sprawia, że można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki typ klimatyzacji można kupić również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do jednej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest chętnie wybierana do domu, ze względu na dość cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu i zabranie go, kiedy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Sprawny, często oczyszczany i odpowiednio użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy w roku, aby nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest często zależna też od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację zużytego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym specjaliści, ale też bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Ile kosztuje klimatyzator do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu oddziałuje kilka czynników. To nie jedynie cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków trzeba dodać też przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Należy ocenić, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na większą sprawność (a więc rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.